Ahlaka giden yol....

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  [​IMG]
  Gavs (K.S.A),sohbetlerinde,insan aynı köprü gibi olmalı,buyurdu.
  Nasıl ki,herkes,iyi,kötü,zalim,fena bütün millet gelir,köprüden geçer de,o hiç ses çıkarmadan daralmadan hepsinin geçmesine müsaade ederse,insan da işte bu köprü misali herkesle iyi geçinmelidir.

  İnsan her zaman hüzünlü ve Rabbü'l-Alemin'i tefekkür edenlerden olmalı,ALLAH'ın azametini,izzetini,büyüklüğünü düşünmeli,dağlara,semalara,insanlara bakarak her şeyden,baktığı her eşyadan ALLAH'ın azametini,büyüklüğünü,hikmetini anlamaya çalışmalı ki Rabbül Alemin'in büyüklüğünü idrak ederek ona göre hareket etsin.

  Peygamber (A.S.V) asla kahkaha ile gülmezdi.Sadece tebessüm ederdi.İşte insan böyle olmalı.Keyf ehli ve dünyaya aşıklardan olmamalı.Keyf ehli olanlarda,dünyaya aşk ve muhabbet besleyenlerde ALLAH korkusu az olur:Onlar bu dünya hayatı içinde aynen sarhoşa benzerler.ALLAH azabının korkusu onlarda yoktur.

  ALLAH Dostları daima ALLAH'ın azametini,tefekkür edici,mahzun,hikmet ehli kimselerdir.
  ALLAH yolu fakirlikle,abdallıkla,nefsini küçük görmekle elde edilir.
  Dünya ise bilakis atılgan olmakla,dilli olmakla,alış_ verişçi olmakla,kandırma,hile hud'a bilmekle elde edilir.
  ALLAH yolunda ise,tam aksine insan ne kadar fakir (Mevzubahs olunan fakirlik ALLAH'u alem,kalbi masivadan temizlemek ve kalbin masiva (ALLAH'tan gayrı) her şeyden fakir oluşu hali olduğu dikkate alınmalı.(Naşir)
  olsa da, ne kadar halim olsa, ne kadar mahzun,abdal ve zavallı olsada o kadar muvaffak olur.ALLAH'ın yanında kıymeti olup Rabbinin sevgisini kazanır.Rabbü'l alemin fakirlerle miskinlerle beraberdir.

  Rabbü'l_ Alemin kendini beğenmiş,zorba,zalim olan bahtsızlardan hoşlanmaz.

  Zaman zaman ALLAH Dostlarını deliye benzetenler olur.Bilmeyenler onları gördüklerinde deli sanırlar,çünkü onlar dünya ef'alinden anlamaz,dünya işleriyle ilgilenmezler.Dünyanın hile ve hud'asından haberleri bulunmaz.

  Zulüm ve hakaretle işleri yoktur onların.Daima deliler gibi düşünceli olduklarından,bilmeyenler,onları deli sanırlar.
  Dünyaya muhabbetle bağlı olup perestiş edenler onların onların lakayt halini,dünya kazanç ve çalışmasına ilgisizliklerini gördükçe onlara deli gözüyle bakarlar.

  Halbu ki ALLAH yolu fakirlik ve tevazuyla kazanılır.

  Suyun yüksek yere akmadığı,daima aşağılara çukur yerlere akıp oraları doldurduğu gibi,ALLAH yolu da fakirlik ve yoklukla kazanılır.(Kendini böyle bilmekle.Her şey ALLAH'ındır.

  Her kim ki nefsini öldürmüş,benliğinden sıyrılmışsa, o ALLAH'ın yanında makbul olmuş ve Rabbül Alemin tarafından sevilmiştir
   


Sayfayı Paylaş