Ahir zaman ümmeti.....

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 3 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  [SIZE=+2]Ahir zaman[/SIZE]


  Ey gonlümün yavrusu! Rastgele yerlere girip çikanlardan sakin, uygun olmayan yerlere girme. Din kardesinden yersiz bir hareket veya çekememezlige sahit olursan ona güzel muamele et, kotülük etmekten sakin. Yakin dostun, sana karsi dogru olandir. Sen de ona karsi dogrulugunu muhafaza et.


  Ey müridim! Bütün beserden sakinmalisin. Iünkü ahir zamandayiz. Bu azamanda nasihat azalmis, nerdeyse bir tane bile nasihaçi kalmamistir.

  Oyle ki bu zamanda bir kimseyi dost edinirsin o seni düsman kabul eder, sen birini yükseltmek istersin o seni alçaltmak ister, sen iyilik edersin o kotülük eder, sen sefkat gosterirsin o seni dikenin üzerine atmak ister, faydali olursun zarar verir, iyilikle muamelene kotülükle mukabele eder, ziyaretine gidersin kendisi gelmez, yedirirsin tesekkür bile etmez, one çikarmak istersin seni gormez, birini terbiye edersin kalkar "ben seni terbiye ettim" der, iyilik edersin seni aldatmaya kalkar, sen yumusak davranirsin sert davranir.


  Bu dünyaya ve içinde yasayan insanlara sasmamak elde degil. Peygamberler devrinde bile nifâk gorüldügüne gore, ondan sonraki donemlerde gorülmesi garipsenmemelidir, simdiki zamanda haydi haydi gorülür.


  Ey oglum! Yasayisi kotü olan insanlardan uzaklas, hayir ehli ile birlikte olmaya bak, seni zora sokan ve yoran insanlardan kurtulubilirsen kurtul. Iünkü onunla dostluk edersen pisman olursun. Iste bunlar sana nasihatimdir, tut.


  Temkin ehline gelince: Fitne, fesat, anarsi ve teror devrinde temkin ehli olan Allah dostlari asagilik insanlarin huylarini bir tarafa atarlar, onlarin bu hareketlerini bagislarlar, hatalarini gormemek için gozlerini yumarlar, kotü sozlerini duymamak için kulaklarini tikarlar, hulâsa her seyi Allah’a havâle ederler, bu devir insanlari için Allah’tan af dilerler, kotülüklerine iyilikle mukabele ederler.


  Imam Sarânî hazretleri temkin ehlinin hâline misal olarak Hz. Peygamber (s.a.v.)’den rivâyet edilen su hadisi zikretmektedir: "Koleniz sozünüzü dinlemezse satiniz., Allah’in yarattiklarina azap etmeyiniz".
  Temkin ehli olan Allah dostlari, kotülügün her tarafi sardigi donemde, insanlardan uzak durulmasini tavsiye etmislerdir.

  Iünkü o insanlarla hasir nesir olmak, onlarin dertlerine çare bulmaya çalismak insanin kendi nefsini islah etmesine mani olur.

  Bu yolda yapilan çalisma semere vermez. Bu tecrübe ile sabit olmustur.

  Alıntıdır....
   


Sayfayı Paylaş