Ağvada Nereye Gidilir, Ağvada Nereler Gezilir

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 18 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Ağvada Nereye Gidilir, Ağvada Nereler Gezilir
  Ağva, İstanbul'un Karadeniz kıyısında Şile ilçesine bağlı, bir yanı deniz, diğer yanı dere ve muhteşem doğal güzelliklere sahip bir sahil kasabasıdır. Ağva, yaklaşık 2,5 kilometrelik bir kumsala sahip bulunmakta.

  Ağva'nın doğal plajı, yeşillikler içindeki ormanlarıyla doğası, çevrede yer alan bakir koylar ve adacıklarıyla beraber Kilimli Koyu, Gelin Kayası ve Saklı Göl mutlaka görülmesi ve gezilmesi tavsiye edilen yerler arasında.

  Yemyeşil bitki örtüsü ve muhteşem doğası ile Ağva, özellikle Göksu Deresi üzerinde her iki yana kurulmuş otellerde yılın her mevsimi farklı güzellikleri tatmak mümkün.

  Kilimli ve Kadırga Koyları
  Kara üzerinden yapacağınız çevre gezisi ile özellikle Kilimli ve Kadırga Koylarını görmenizi tavsiye ederiz. Kandıra yolundan sapılarak ince kumlu plajlara sahip bu koylara ulaşılabilmekte.

  Özellikle Kilimli Koyu, muhteşem doğal oluşum kıyı kayalıkları ile Ağva'dan 5 kilometre mesafede görülmeye değer. Kayalıklardan özellikle beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesi sebebiyle Gelin Kayası (Gelinkaya) adı verilen yer mutlaka görülmeye değer. Bölgedeki Kilimli Restoran'da ayrıca mola verip sahil ve denizin manzara keyfini çıkarabilirsiniz.

  Dere Turları
  Göksu ve Çanak derelerinde motor kiralayarak yapılacak gezinti diğer bir alternatif. Zıpkınla balık avlamak bile mümkün. Ağva'daki pek çok otelin yer aldığı Göksu Deresi üzerinde tekne ile yapılacak romantik bir gezintiyi de ihmal etmeyin.

  Çevre Koylara Tekne Turları
  Ağva'ya gelip de tekne turuna katılmadan dönmeyin. Kiralayacağınız tekne ile Ağva civarında bulunan eşsiz koyları, adacıkları ve birbirinden güzel şekillerde karşınıza çıkacak kayaları görebilirsiniz.

  Rüzgar ve denizin oyarak oluşturduğu bu kayalıklardan en meşhuru Gelin Kayası'dır. Rengi ve yapısı ile duvaklı bir geline benzeyen Gelin Kayası ve civarındaki koylar görülmeye değer.
   


Sayfayı Paylaş