Ağırlık ve Ağırlık Merkezi Nedir

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Ağırlık ve Ağırlık Merkezi
  Ağırlık Nedir?
  Bir cisme etki eden yer çekimi kuvvetine ağırlık denir.
  Ağırlık G ile gösterilir. Birimi Newton veya dyn dir.Ağırlık birimi ile kuvvet birimleri aynıdır. Ağırlık vektörel veya yönlü bir büyüklüktür. Kütle ise skaler veya yönsüz bir büyüklüktür.

  G=m . g g = 9,81 m/s2 g @ 10 m/s2 g = 1000 cm/s2 g Yer çekim ivmesi (yer çekim sabiti)

  Örnek: Kütlesi 5 kg olan cismin ağırlığı ne kadardır. (g=10)

  Çözüm:
  G = m . g =5 . 10 = 50 Newton
  Bir cismin ağırlığı bulunduğu yere göre değişir. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe ağırlık artar. Yeryüzünden yükseklere doğru çıkıldıkça yerin çekim kuvveti azalır. Ağırlık dinamometre ile ölçülür. Kütle ve ağırlık birbirinden farklıdır. Bir cismin kütlesi yeryüzünde Ay’da yada başka bir gezegende tartılırsa hep aynı sonuç bulunur. Aynı cismin ağırlığı farklı yerlerde ölçüldüğünde farklı sonuçlar bulunur.

  Ağırlık Merkezi
  Bir cismin ağırlığının uygulama noktasına o cismin ağırlık merkezi denir. Ağırlık merkezi G harfi ile gösterilir. Bazı geometrik şekilli türdeş cisimlerin ağırlık merkezleri aşağıda gösterilmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Şekildeki karenin ve dikdörtgenin ağırlık merkezi köşegenlerinin kesim noktasıdır.

  [​IMG]  çember

  [​IMG]

  daire
  [​IMG]

  küre  Çember, daire ve kürenin ağırlık merkezleri şekillerin geometrik merkezidir.
  [​IMG]
  Türdeş çubuğun ağırlık merkezi tam ortasıdır.
  [​IMG]


  Üçgenin ağırlık merkezi kenarortayların kesiştiği noktadır. Kenarortayların kesim noktası kenarortayı köşeden 2, kenardan 1 birim uzunluğunda keser.


  [​IMG]


  Dikdörtgenler prizması veya küp şeklindeki cisimlerin ağırlık merkezi tam ortalarıdır. Bu nokta aynı zamanda cisim köşegenlerinin kesim noktasıdır.

  [​IMG]
  şekil 1


  [​IMG]

  şekil 2

  Düzgün şekilli olmayan cisimlerin ağırlık merkezleri cisim iple tavana asılarak bulunur. Şekil 1 deki cisim tavana asıldığında ağırlık merkezi ipin doğrultusu üzerinde bir yerde olur. Böyle olmalıdır çünkü ancak o zaman net moment sıfır olabilir. Aynı cismi şekil 2 deki gibi farklı bir noktadan asarsak ağırlık merkezi yine ipin doğrultusu üzerinde olacaktır.turkeyarena.net İşaretlenen doğrultuların kesiştiği yer ise cismin ağırlık merkezidir.

  [​IMG]
  Yandaki şekilde kare ve dairenin ağırlık merkezleri G1, G2 ; ağırlıkları ise W1, W2 ile gösterilmiştir. İki levhanın birleşmesiyle oluşan cismin ağırlık merkezi levhaların ağırlıklarının bileşkesi alınarak bulunur. (paralel kuvvetlerin bileşkesi) Yeni cismin ağırlık merkezi G, ağırlığı ise W ile gösterilmiştir.

  [​IMG]


  Yandaki şekilde G1 merkezli daireden G2 merkezli küçük daire kesiliyor. Oluşan yeni cismin ağırlık merkezi G noktasıdır. G noktasının yerini bulabilmek için W1 ve W2 nin zıt yönlü paralel kuvvetlerin bileşkesine göre bileşkesi bulunmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş