Ağınızı Daha Güvenli Hale Getirme

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ev veya küçük işyeri ağı kuruyorsanız, burada bilgisayarınızın ve ağınızın güvenliğini artırmaya yönelik en uygun bazı uygulamaları bulabileceksiniz.

  Genel ağ güvenliği önerileri

  Aşağıda tüm ev ve küçük işyeri ağlarına yönelik genel güvenlik yönergeleri verilmiştir.

  Bilgisayarınızı güncel tutun

  Ağınızdaki bilgisayarları daha güvenli tutmak için her bilgisayarda otomatik güncelleştirmeyi açın. Windows otomatik olarak önemli ve önerilen güncelleştirmeleri ya da yalnızca önemli güncelleştirmeleri yükleyebilir. Önemli güncelleştirmeler, geliştirilmiş güvenlik ve güvenilirlik gibi önemli yararlar sağlar. Önerilen güncelleştirmeler, kritik olmayan sorunları giderebilir ve bilgisayar kullanma deneyiminizi artırmanıza yardımcı olabilir. İsteğe bağlı güncelleştirmeler otomatik olarak karşıdan yüklenmez veya kurulmaz.
  Daha fazla bilgi için bkz. Windows otomatik güncelleştirmeyi anlama ve Otomatik güncelleştirmeyi açma veya kapatma.

  Güvenlik duvarı kullanma

  Güvenlik duvarı, korsanların veya zararlı yazılımların (solucanlar gibi) ağ veya Internet üzerinden bilgisayarınıza erişmelerini engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, güvenlik duvarı bilgisayarınızın diğer bilgisayarlara zararlı yazılım göndermesine de engel olur.
  Daha fazla bilgi için bkz. Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirme veya devre dışı bırakma.

  Her bilgisayarda virüsten koruma yazılımını çalıştırma

  Güvenlik duvarları solucanları ve korsanları uzak tutmaya yardımcı olur, ancak virüslere karşı koruma sağlamak için tasarlanmamıştır; bu nedenle virüsten koruma yazılımı yüklemeniz ve kullanmanız gerekir. Virüsler e-posta iletilerinin eklerinden, CD veya DVD'deki dosyalardan veya Internet'ten yüklenen dosyalardan gelebilir. Virüsten koruma yazılımının güncel olduğundan ve bilgisayarınızı düzenli aralıklarla tarayacak şekilde ayarlandığından emin olun.
  Pek çok virüsten koruma programı vardır. Microsoft'un sağladığı Security Essentials ücretsiz bir virüsten koruma programıdır ve Microsoft Security Essentials web sitesinden yüklenebilir. Ayrıca, üçüncü taraf virüsten koruma programı bulmak için Windows Güvenlik yazılımı sağlayıcıları web sitesine gidebilirsiniz.

  Internet bağlantısını paylaştırmak için yönlendirici kullanma

  Internet bağlantısını paylaşmak için yönlendirici kullanmayı düşünün. Bu aygıtlarda genellikle ağınızı yazılım korsanlarından daha iyi korumanıza yardımcı olmanızı sağlayan yerleşik güvenlik duvarları, ağ adresi çevirisi (NAT) ve başka özellikler bulunur.

  Yönetici olarak oturum açmış durumda kalmama

  Web tarayıcı veya e-posta programı gibi Internet erişimi gerektiren programlar kullanırken, yönetici değil standart kullanıcı olarak oturum açmanızı öneririz. Bunun nedeni, pek çok virüsün ve solucanın yönetici olarak oturum açmadığınız sürece bilgisayarınıza yüklenememesi ve çalıştırılamamasıdır.
  Daha fazla bilgi için bkz. Neden yönetici hesabı yerine standart kullanıcı hesabı kullanılır?
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Kablosuz ağınız varsa, bazı ek güvenlik önlemleri almanız gerekir.

  Ağ güvenlik anahtarı kullanma

  Kablosuz ağınız varsa, şifrelemeyi etkinleştiren ağ güvenlik anahtarı ayarlamanız gerekir. Şifreleme sayesinde ağınıza güvenlik anahtarı olmadan erişilemez. Ayrıca ağınızda gönderilen bilgiler şifrelenerek, bilgilerin, yalnızca şifresini çözmek için anahtarı olan bilgisayarlar tarafından okunabilmesi sağlanır. Bu, ağınıza ve dosyalarınıza izniniz olmadan erişme girişimlerini engellemeye yardımcı olur. Wi‑Fi Protected Access (WPA veya WPA2) önerilen kablosuz ağ şifreleme yöntemidir.

  Not : Yapılabiliyorsa WPA2 kullanılmasını öneririz. Ağ güvenliği için WEP kullanılmasını önermemekteyiz. WPA veya WPA2 daha güvenlidir. WPA veya WPA2'yi denediğinizde çalışmazsa, ağ bağdaştırıcınızı WPA veya WPA2 ile çalışan bir bağdaştırıcıya yükseltmenizi öneririz.

  Yönlendiricinizdeki veya erişim noktanızdaki varsayılan yönetici adını ve parolasını değiştirme

  Yönlendiriciniz veya erişim noktanız varsa, büyük olasılıkla aygıtı kurmak için varsayılan bir ad ve parola kullanmışsınızdır. Pek çok üretici tüm aygıtları için aynı varsayılan adı ve parolayı kullanır, bu da başka bir kişinin yönlendiricinize veya erişim noktanıza bilginiz olmadan erişebilmesine olanak verir. Bu riski engellemek için yönlendiricinizin varsayılan yönetici kullanıcı adını ve parolasını değiştirin. Adı ve parolayı değiştirmeyle ilgili yönergeler için aygıtınızla birlikte gelen bilgilere bakın.

  Varsayılan SSID'yi değiştirme

  Yönlendiriciler ve erişim noktaları hizmet kümesi tanımlayıcısı (SSID) olarak adlandırılan bir kablosuz ağ adı kullanır. Pek çok üretici tüm yönlendiricileri ve erişim noktaları için aynı SSID'yi kullanır. Kablosuz ağınızın varsayılan SSID'yi kullanabilecek diğer kablosuz ağlarla örtüşmesini engellemek için varsayılan SSID'yi değiştirmenizi öneririz. Bunu yapmak, kullanılabilen ağlar listesinde genelde SSID gösterildiğinden, yakınınızda birden çok kablosuz ağ varsa kendi kablosuz ağınızı tanımanızı kolaylaştırır. Varsayılan SSID'yi değiştirmeyle ilgili yönergeler için aygıtınızla birlikte gelen bilgilere bakın.

  Yönlendiricinizi ve erişim noktanızı dikkatli bir biçimde konumlandırma

  Kablosuz sinyaller birkaç yüz metre iletilebildiğinden ağınızdaki sinyal evinizin dışına da yayınlanabilir. Yönlendiricinizi veya erişim noktanızı dış duvar veya pencere yanına yerleştirmek yerine evinizin merkezine yakın bir yere koymak, kablosuz sinyalin erişim alanını sınırlandırmanıza yardımcı olabilir.
   

Sayfayı Paylaş