Ağaçkakan 1 Saatte Ne Kadar Kakar?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 10 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Ağaçkakan 1 saatte ne kadar kakar?
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Bilgi - I
  Ağaçkakanların gagasında şok absorbe edici süspansiyon sistemi vardır. Bir ağaçkakan yuvasının deliğini kazmak için bıkıp usanmadan 5-6 saat gagasıyla oymacılık yapar. Saniyede 8-10 darbe indirir. Beton kırma makinesi gürültü ile çalışırken onu tutan işçi ellerini koyduğu yere başını koysa,birkaç saniye dursa mucize olur. Gaga ile kafatası arasında süngerimsi doku var. Beton yuva yaptılar onu da deldi. Plastik ağaçlar yaptılar. Ağaçkakan oydu ama yuva yapmadı. Yumurta da bırakmadı. Çünkü plastik ağaç gibi ses çıkaramayınca,dişisini çağıramıyordu. Bugün boksörler hemen emekli olurken ağaçkakan hala devam ediyor.

  Bilgi - II
  200'den fazla ağaçkakan türü mevcuttur.Her birinin kendine özgü delme hızı ve ritmi var.Bazıları ağaca saniyede on altı sefer vurabilir.Bir ağaçkakan kafasını her vurduğunda yerçekiminin uyguladığı gücün bin katını uygular.Bir başka deyişle bir astronotun dikey havalanış sırasında maruz kaldığı basıncın 250 katı.

  Kafalarının kırılmamasının sebebi şokun hemen hemen tamamını emen süngerimsi kıkırdak yastıktır.Ayrıca ağaçkakan her vurduğunda kafanın içindeki bir kas, beynin içinde bulunduğu keseyi gaganın tersi yönünde çeker.

  http://www.turkeyarena.net/turkeyar...kakan-hakkinda-bilgi-agackakan-resimleri.html

  http://www.turkeyarena.net/turkeyar...hayvanlar-dunyasindan-carpici-ayrintilar.html
   

Sayfayı Paylaş