Ağabeyini kıskandıran C5 tasarımıyla dikkat çekiyor

Konusu 'Citroen' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Fransız Citroen’in D segmentindeki temsilcisi yeni C5, baştan aşağı yenilenerek geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye yollarına çıktı.


  Ağabeyi C6 modelini kıskandıracak bir tasarıma sahip olan yeni C5, 1.6 litre ve 2.0 litre olmak üzere 2 farklı dizel motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Oldukça büyük bir rekabetin yaşandığı orta üst sınıfa iddialı bir şekilde yeniden giriş yapmaya hazırlanan C5, tasarımı ve teknolojisi ile sınıfında fark yaratmayı amaçlıyor. Yeni C5 için bu yıl 1200 adetlik satış hedefi koyan Citroen’in Türkiye Distribütörü Baylas Otomotiv, Ağustos ayında aracın Station-wagon versiyonu da ithal etmeyi planlıyor.
  İkinci jenerasyonu ile daha güçlü bir kimliğe kavuşan C5, dinamik tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Orta üst sınıfta yer alan bir otomobil olmasına rağmen, dinamik tasarımı ile adeta bir Coupe silueti çizmeyi başaran C5’in ön tasarımında yere yakın farlar ve tampon dizaynı göze çarpıyor. Genel anlamda yuvarlak hatların kullanıldığı C5’in bakışlarının daha agresif olmasını sağlayan çekik farları, büyük sis lambaları ve geniş hava girişleriyse aracın dinamizmine katkıda bulunuyor. Araca yandan bakıldığında ise dar cam profilinin getirdiği görüş kaybını önlemek için A sütununun hemen altında kelebek cama yer verilmiş. Önden arkaya doğru oldukça akıcı bir biçimde uzanan omuz çizgisi sayesinde güçlü bir görüntü çizen C5’in arka kısmı ise markanın yıllardır bu sınıftaki modellerinde vazgeçemediği klasik Fransız çizgisinden biraz uzaklaşarak, Alman otomobillerini andıran bir yapıya kavuşmuş. 4.78 metre uzunluğundaki C5’in genişliği 1.86 metreyken yüksekliği ise 1.45 metreye ulaşmış.


  Asıl şov iç mekanda başlıyor

  Dış tasarımı ile oldukça beğeni toplayan C5, asıl şovunu ise iç mekanda yapıyor. Citroen’in C4 ile başlattığı teknolojik iç mekan modası C5’te daha farklı bir şekilde kendisine yer bulmuş. Üst sınıf modelleri andıracak şekilde dizayn edilen konsol, elit tasarım detayları sayesinde teknolojik özelliklerini sürücüsüne çaktırmadan kullandırmayı başarıyor. Tasarımındaki akıcı çizgilere iç mekanda da yer vererek ferah ve göz yormayan bir atmosfer yakalamayı başaran Citroen mühendisleri, plastik kalitesinde de oldukça büyük bir aşama kaydetmişler. Fransız üreticinin C4 ile başlattığı sabit direksiyon göbeği modası, C5’te de kendisine yer bulmuş. Hem kullanım hem de güvenlik açısından birçok artı özellik sağlayan sabit direksiyon sistemi, C5’e yakışacak bir biçimde yeniden şekillendirilmiş. Dört kollu tasarlanan direksiyon simidinin bazı bölümlerinde alüminyum kaplamalara yer verilerek kalite hissi arttırılmış. Araçta, sürücünün ihtiyaç duyabileceği kontrol düğmelerinin, direksiyon üzerine taşınması ile birlikte C5, oldukça sade bir konsola kavuşmuş. Diz ve omuz mesafesi konusunda şu an için sınıfının en iddialı modeli olan C5; masaj fonksiyonlu koltukları ve yüksekliği ayarlanabilen süspansiyon sistemi ile de konfor konusunda oldukça önemli özellikleri bünyesinde barındırıyor. Citroen’in en lüks modeli C6’dan alınan birçok parça sayesinde oldukça sessiz bir yapıya kavuşan araç, iç mekandaki misafirlerine keyifli yolculuklar vaat ediyor. İç mekandan kontrol edilebildiği gibi; yol durumu ve hıza göre de kendi kendisini ayarlayabilen Hydractive 3 süspansiyon sistemi, aracın konfor yönünün ön plana çıkarırken, yol tutuş konusunda da araca katkıda bulunuyor.


  Sadece dizel motorlarla geliyor

  Citroen C5, Türkiye’de 1.6 HDi SX, 1.6 HDi SXPK, 2.0 HDi SXPK, 2.0 HDi Exclusive versiyonlarıyla satışa sunuluyor. 1.6 HDi SX ve SXPK modelleri 110 beygir maksimum güç, 1750 devirde 240 Nm’lik torka sahipken; 2.0 litrelik HDI SXPK BVA ve 2.0 HDI Exclusive BVA modellerinde 138 beygir maksimum güç ve 320 Nm maksimum torka ulaşılabiliyor. 1.6 litre hacmindeki motor 6 ileri manuel şanzıman ile kombine edilirken, 2.0 litrelik dizel motorda otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. Ayrıca C5, ABS Fren Sistemi, EBA (Acil Fren Destek Sistemi), EBD (Elektronik Güç Dağıtıcı), ASR (Antipatinaj Sistemi), ESP (Eloktronik Denge Programı), sürücü diz koruyucu hava yastığı dahil 9 adet hava yastığı, darbe anında yakıt kesme ve flaşörlerin otomatik yanması gibi üstün güvenlik özellikleriyle öne çıkıyor..

  [​IMG]

  11.06.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş