Ağ Konumu Seçme

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İlk defa ağa bağlanırken bir ağ konumu seçmeniz gerekir. Bu, bağlandığınız ağ türüne uygun güvenlik duvarı ve güvenlik ayarlarını otomatik olarak ayarlar. Farklı konumlarda bulunan ağlara bağlanıyorsanız (örneğin, evinizdeki, restorandaki veya işyerinizdeki ağ), ağ konumu seçmek bilgisayarınızın her zaman uygun güvenlik düzeyini ayarlamasını sağlamaya yardımcı olabilir.

  Dört ağ konumu vardır:
  • Ev ağları için veya ağdaki insanları ve aygıtları tanıyor ve güveniyorsanız Ev ağı'nı seçin. Ev ağındaki bilgisayarlar bir ev grubuna bağlı olabilir. Ağdaki diğer bilgisayarları ve aygıtlarını görmenize ve diğer ağ kullanıcılarının bilgisayarınızı görmesine izin veren ev ağlarında ağ bulma açıktır. Daha fazla bilgi için bkz. Ağ bulma nedir?
  • Küçük işyeri veya diğer işyeri ağları için İş ağı'nı seçin. Ağdaki diğer bilgisayarları ve aygıtları görmenize ve diğer ağ kullanıcılarının da sizin bilgisayarınızı görmesine olanak veren ağ bulma özelliği varsayılan olarak açıktır, ancak bir ev ağı oluşturamaz ya da ev ağına bağlanamazsınız. Daha fazla bilgi için bkz. Ağ bulma nedir?
  • Ortak kullanıma açık alanlardaki (kafeterya veya havaalanları gibi) ağlar için Ortak ağ'ı seçin. Bu konum bilgisayarınızın çevrenizdeki diğer bilgisayarlar tarafından görünmesini engellemek ve bilgisayarınızı Internet'teki zararlı yazılımlardan korumaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ev Grubu ortak ağlarda kullanılamaz ve ağ bulma kapalıdır. Ayrıca, yönlendirici kullanmadan doğrudan Internete bağlanıyorsanız ya da taşınabilir geniş bant bağlantınız varsa bu seçeneği belirlemelisiniz.
  • Etki Alanı ağ konumu, kurumsal iş yerlerinde olanlar gibi etki alanı ağları için kullanılır. Bu tür ağ konumları ağ yöneticiniz tarafından denetlenir, seçilemez veya değiştirilemez.
  Not : Dosya veya yazıcıları paylaşmaya gerek olmadığını biliyorsanız, en güvenli seçim ortak ağdır.

  Bir ağ konumu seçmek için

  1. Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın.
  2. İş ağı, Ev ağı ya da Ortak ağ'ı ve ardından istediğiniz ağ konumunu tıklatın.

   [​IMG]
   Ağ ve Paylaşım Merkezi

  Uyarı : Ev ağı veya İş ağı seçildiğinde iletişimi sağlamak için güvenlik duvarı yapılandırması değiştirilir. Bu, güvenlik açısından risk oluşturabilir. Daha fazla bilgi için bkz. Güvenlik duvarı üzerinden programlara izin vermenin riskleri nelerdir?
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Ev veya iş ağına bağlanmanın güvenli olduğunu doğrulamaya yardımcı olmak için ağda aşağıdakilerden emin olun:

  • Kablosuz ağlarda, Wi‑Fi Korumalı Erişim'le (WPA veya WPA2) şifrelenen kablosuz bağlantı. (WPA'dan daha güvenli olduğundan WPA2 tercih edilir.)
  • Tüm ağlar için bilgisayarınız veya kablosuz erişim noktası ile kablo veya DSL modem arasına bağlı, ağ adresi çeviricisi (NAT) olan bir güvenlik duvarı veya başka bir aygıt olması.
  [​IMG]
  Önerilen konumda NAT bulunan güvenlik duvarı veya aygıta sahip bir ağ


  Daha fazla bilgi için bkz. Windows 7'de kablosuz ağ kurma, Ağınızı daha güvenli hale getirme ve Farklı kablosuz ağ güvenliği yöntemleri nelerdir?

  Windows Güvenlik Duvarı ağ konumlarını nasıl etkiler

  Ortak ağ konumu, ortak kullanıma açık bir yerde ağa bağlandığınızda, bilgisayarınızı yetkisiz erişimden korumanıza yardımcı olmak için belirli programların ve hizmetlerin çalışmasını engeller. Ortak ağa bağlanıyor ve Windows Güvenlik Duvarı açıksa, bazı programlar veya hizmetler düzgün çalışabilmek için güvenlik duvarı üzerinden iletişim kurmalarına izin vermenizi isteyebilir.

  Bir programın güvenlik duvarı üzerinden iletişim kurmasına izin verdiğinizde, o anda bağlı olduğunuz ağ ile aynı konumdaki her ağa izin verilir. Örneğin, kafeteryadaki bir ağa bağlanırsanız ve konum olarak Ortak ağ seçerseniz ve de anlık ileti programının engellenmesini kaldırırsanız, bağlandığınız tüm ortak ağlarda bu programın engellenmesi kaldırılacaktır.

  Ortak ağa bağlandığınızda birden çok programın engellenmesini kaldırmayı planlıyorsanız, ağ konumunu Ev ağı veya İş ağı olarak değiştirmeyi düşünün. Bu tek ağı değiştirmek o andan itibaren bağlandığınız her ortak ağı etkilemekten daha güvenli olabilir. Ancak, bu değişikliği yaparsanız bilgisayarınızın ağdaki diğer bilgisayarlar tarafından görülebileceğini ve bunun bir güvenlik riski olduğunu unutmayın.
   

Sayfayı Paylaş