Ağ Bulma Nedir?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ağ bulma, bilgisayarınızın ağdaki diğer aygıtları bulup bulamayacağını ve ağdaki diğer bilgisayarın bilgisayarınızı görüp görmeyeceğini belirleyen bir ağ ayarıdır.

  Üç ağ bulma durumu vardır:
  • Açık
   Bu durum, bilgisayarınızın diğer ağ bilgisayarlarını ve aygıtlarını görmesini ve diğer ağ bilgisayarlarını kullanan kişilerin de sizin bilgisayarınızı görmesini sağlar. Bu da dosyaları ve yazıcıları paylaşmayı kolaylaştırır.
  • Kapalı
   Bu durum, bilgisayarınızın diğer ağ bilgisayarlarını ve aygıtlarını görmesini ve diğer ağ bilgisayarlarını kullanan kişilerin de sizin bilgisayarınızı görmesini engeller.
  • Özel
   Bu, ağ bulma ile ilişkili tüm ayarların değil, bazılarının etkinleştirildiği karma bir durumdur. Örneğin, ağ bulma açık olabilir, ancak ağ bulmayı etkileyen güvenlik duvarı ayarları siz veya sistem yöneticiniz tarafından değiştirilmiş olabilir.
   Ağ bulma, DNS İstemcisi, İşlev Bulma Kaynak Yayımı, SSDP Bulma ve UPnP Aygıt Ana Bilgisayarı hizmetlerinin başlatılmasını, ağ bulmanın Windows Güvenlik Duvarı'ndan iletişim kurmasına izin verilmesini ve diğer güvenlik duvarlarının ağ bulmaya engel olmamasını gerektirir. Bunların tümü değil bazıları doğruysa, ağ bulma durumu Özel olarak gösterilir.
  Ağ bulmayı açmak için

  1. Gelişmiş paylaşım ayarlarını açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve ardından Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın, Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın ve sol bölmede Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir'i tıklatın.
  2. O anki ağ profilini genişletmek için köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatın.
  3. Ağ bulmayı aç'ı ve ardından Değişiklikleri kaydet'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Ağa bağlandığınızda bir ağ konumu seçmeniz gerekir. Dört ağ konumu vardır: Ev, İş, Ortak ve Etki Alanı. Seçtiğiniz ağ konumuna bağlı olarak Windows ağa bir ağ bulma durumu atar ve bu duruma uygun Windows Güvenlik Duvarı bağlantı noktalarını açar. Ağ konumları hakkında daha fazla bilgi için bkz. Ağ konumu seçme.
   

Sayfayı Paylaş