Afrika Kıtası Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Afrika Kıtası Hakkında Genel Bilgi

  Afrika Kıtası toplamda 54 ülkenin bulunduğu bir kıtadır. Eski dünya karalarından birisi olan Afrika, 30 218 000 km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika’nın ardından üçüncü sırada gelir.

  Afrika kuzey-güney doğrultusunda Tunus’taki Beyaz Burun (37° 22' 20” K Paraleli) ile Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Ahulhas Burnu (34° 50'28” G Paraleli) arasında 8 025 km boyunda, doğu batı doğrultusunda ise; Somali’deki Ras Hafun Burnu (51° 25' 27” D Meridyeni) ile Senegal’deki Yeşil Burun (17° 31' 17” B Meridyeni) arasında 7 416 km genişliğindedir.

  Afrika kuzeyden Akdeniz ile sınırlanırken kuzeydoğuda Süveyş kanalı ile Asya’dan ayrılır. Kıta doğuda Kızıldeniz ve Hint Okyanusu ile komşudur. Babülmendep Boğazı Arap Yarımadasına 18 km yaklaşır. Kıtanın güneyi yine Hint Okyanusu, batısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Kıta kuzeybatıda Avrupa’dan 14 km genişliğindeki Cebeli Tarık Boğazı ile ayrılır.

  Kıtanın bazı ülkelerinde yoksulluk, şiddet ve kirlilikle özdeşleştirilen petrol üretimi Batı Afrika’da on yıl içinde iki katına çıkabilir. Peki bu ek gelir nerede kullanılacak? Yozlaşmış zenginlerin cepleri mi dolacak yoksa milyonların yaşamı mı iyileştirilecek?

  İki küçük uçak ve sarsılmaz bir kararlılıkla yola çıkan kâşif ve doğa korumacı J. Michael Fay, 40.000 litre benzin ve 21 ülkenin ardından elde ettiği 92.000 fotoğrafla, insanoğlunun Afrika kıtasında bıraktığı izleri belgeledi.

  Sahra-altı Afrika’da AIDS’e bağlı hastalıklarla bir yılda 2,3 milyon kişi yaşamını yitiriyor. HIV pozitif olanların sayısının 26 milyona ulaştığı bölgede bir günde AIDS’e yakalananların sayısı 8500. Sahra altı Afrika’da anti-retroviral ilaç kullanımı gelecek için umutları artırırken, çağın vebasına yönelik toplumsal önyargıların yıkılması için de savaş veriliyor.

  İklim ve Bitki Örtüsü
  Sıcak kuşak iklimieri (Ekvatoral ve savan) etkilidir. Kuzeyde Büyük Sahra, güneyde Kalahari çöl iklimlerinin görüldüğü yerlerdir. Akdeniz kıyısında ve Güney Afrika’nın Kap Bölgesinde Akdeniz iklimi etkili olmaktadır.

  Akarsular ve Göller
  Nil, Nijer, Kongo, Zambezi önemli akarsulardır.

  Kıtanın doğusunda kuzey-güney yönlü Gor çukurluğunda tektonik göller fazladır. Önemlileri Viktorya, Tanganika, Nyasa ve Rudolf gölleridir.

  Nüfus Özellikleri
  Çöl ve sıcak kuşak iklimi nedeniyle yoğun nüfuslu değildir. Nüfus yüksek kesimlerde ve kıyılar ile Nil nehrinin aşağı çığırında kalabalıktır.

  Ekonomik Faaliyetler
  Pamuk (Mısır’da) kakao ve çeşitli meyveler önem taşır. Avcılık temel geçim kaynaklarından birisidir. En önemli zenginlik kaynakları altın, krom, elmas, demir, bakır, kömür ve kuzey kesimlerinde petroldür.

  Afrika Ülkeleri
  Afrika Kıtası toplamda 54 ülkenin bulunduğu bir kıtadır.
  Angola
  Batı Sahra
  Benin
  Botsvana
  Burkina Faso
  Burundi
  Cezayir
  Cibuti
  Çad
  Demokratik Kongo Cumhuriyeti
  Ekvator Ginesi
  Eritre
  Etiyopya
  Fas
  Fildişi Sahili
  Gabon
  Gambiya
  Gana
  Gine
  Gine Bissau
  Güney Afrika Cumhuriyeti
  Kamerun
  Kap Verde
  Kenya
  Komor
  Kongo Cumhuriyeti
  Lesoto
  Liberya
  Libya
  Madagaskar
  Malavi
  Mali
  Mauritius
  Moritanya
  Mozambik
  Mısır
  Namibya
  Nijer
  Nijerya
  Orta Afrika Cumhuriyeti
  Ruanda
  Sao Tome ve Principe
  Senegal
  Seyşel Adaları
  Sierra Leone
  Somali
  Sudan
  Swaziland
  Tanzanya
  Togo
  Tunus
  Uganda
  Zambiya
  Zimbabwe
   


Sayfayı Paylaş