Afiş Nasıl Hazırlanır

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 1 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Afiş Nasıl Hazırlanır?
  Afiş nasıl yapılır, Afiş Nasıl Yapılır?

  Nasıl Afiş Hazırlanır
  Bir afiş reklamı için en önemli ölçüt fark edilebilmesidir. Bu yüzden de afiş tasarımları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  1. Afiş reklamı okunabilir olmalıdır : Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir. Afişte kullanılan yazının karakteri ve afişe oranla boyutu yaklaşık 1,5 – 2 metre mesafeden okunabilmelidir.

  2. Afişin reklamının anlaşılabilir olması: Afişte akıcı, anlaşılır ve düzgün cümleler kurulmalıdır. Afiş ilk görüldüğünde insanlar tarafından algılanması yaklaşık 2 – 3 saniye kadar sürecektir. Afişte yer alacak başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında hedef kitleye ulaştırılmak istenen mesajdaki önem sırasına göre, yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurulmalıdır. İletilmek istenen mesajı doğrudan aktaracak görsel bir sistem oluşturulmalıdır. Afiş uygulamaları için, verilmek istenen mesajın 3, 4 ya da 5 sözcük ile oluşan başlık ve sloganlarla daha çabuk iletildiğinin, sözel mesajların on sözcüğü geçtiğinde okuma zorluğu başladığının unutulmaması gerekir.

  3. Düzen : Afişte detaylar, kısa süreli bir bakışta bile anlaşılacak kadar düzenli olmalıdır. Bu sebeple tasarımın temeli olan düşüncenin fotoğraf, illüstrasyon ve ya tipografi ile mi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı araştırılmalı; esprili, dramatik ya da düşsel imajlardan hangisinin anlatımı daha güçlendirdiği belirlenmelidir. Böylelikle etki artırılmış olur.

  4. Hedef kitleye bu kadar kısa bir sürede ulaşmak için en önemli detay etkili bir slogan ve ya grafik olacaktır. Afiş reklamındaki görüntü sayısı yaklaşık üçü geçmemeli, hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdır. Afiş üzerinde mümkün olduğunca büyük ölçekli fotoğraf veya illüstrasyon kullanılmalıdır.

  Afiş Tasarımı ve Afiş Türleri
  Afiş Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir
  Afişler tasarım ve sanat kaygısının eşit ağırlıkta olduğu grafik ürünlerdir. Kübizim, Dışavurumculuk, Art Nouveau, Art Deco, Bauhaus, Uluslar arası Tipografik Stil gibi modern sanat ve tasarım akımlarının çağdaş Afiş dilinin gelişiminde büyük etkisi olmuştur.

  1798’de Alois Senefelder’in taş baskı tekniğini buluşundan sonra geliştirilen renkli taş baskı teknikleriafişin sanatsal bir yapı kazanmasında önemli bir rol oynamıştır. Çağdaş afiş tasarımının ilk temsilcileri; Jules Cheret ve Henri de Touleouse-Laurrec’dir. 20yy’ın önemli afiş sanatçıları arasında; Alphonse Mucha, El LissitzkyLaszlo Moholy-Nagy, Josef Müler-Brockmann, Herbert Matter, Henry Tomaszewski, Jan Lenika, Saul Bass ve Milton Glaser’i saymak mümkündür.

  Büyüyk boyutlu dış mekan afişleriduvar yüzeylerine ve ilan panolarına asılırİç mekan afişleri ise lobisalon ve koridorlarda kullanılmak üzere daha küçük boyutlarda hazırlanır. Dış mekan afişlerinin izlenme süresi kısadırBuna karşın iç mekan afişleri daha uzun süre incelenbilir. Afişin izlenme süresi tasarımtasarım sürecinde dikkate alınması gereken bir kriterdir.

  Afişler Üç Ana Gruba Ayrılır
  Reklam Afişleri: Bir ürün ya da hizmeti tanıtan afilşlerdirBeş sektörde yaygın olarak kullanılır
  - Moda
  - Endüstri
  - Kurumsal reklamcılık
  - Gıda
  - Tuzim

  Kültürel Afişler: Festivalseminersempozyumbal okonsersinematiya trosergi ve spor gibi kültürel etkinlikleri tanıtan afişler bu gruba girer.

  Sosyal Afişler: Sağlık ulaşımsivil savunmatrafik çevre gibi konularda eğitici ve uyarıcı nitelikteki afişlerin yanısıra politik bir düşünceyi ya da siyasi bir partiyi tanıtan afişler ise sosyal afişler grubunda yer alır

  AFİŞ TASARIMINDA DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ
  Mesaj: Tasarımcı;afiş aracılığıyla vereceği mesajı açıklığa kavuşturmalıdırverilmek istenen bilgiyi mümkün olduğunca dolaysız bir biçimde aktaracak görsel bir sistem olşturmalıdır.

  Mesaj-İmge Bütünlüğü: Tasarıma temel oluşturan düşüncenin fotograf yoluylamı illustrasyonla mıyoksa salt tipografi ilemi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı arştırılmalı;mizahitrajik ya da soyut imgelerden hangisinin anlatımı daha güçlendirdiği belirlenmelidir.

  Sözel Hiyerarşi: Tasarımcıafişte yer alan başlıkalt başlıkslogan gibi sözel bilgiler arasında – izleyiciyi mesajdaki önem sırasına göre yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurmalıdır.

  Farkedilirlik: Bazı afişler yukarıda saydığımız kriterlere uygun gibi görünselerde etkisiz ve yavan olabilmektedirlerBöyle bir sonucu engelleyecek tek şey tasarımcının hayal gücüdürYaratıcı düşünce ve buluşun hiçbir kuralı yokturBuluş ve yaratıcılık içeren her şey afiş tasarımınıda yansıtılabilir. Çünkü; bir afiş için en önemli kriter farkedilebilmektir.

  Afişteki imgelerin düzenlenmesinde şu öneriler yararlı olabilir;
  1. Afişteki imge sayısı üçiki hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdırBaşlık yada slogandan oluşan tipografik unsurfotograf ya a illüstrasyon ve zemin(fon) afiş üzerinde üç farklı imge olarak algılanır.

  2. Afişteki sözel unsurlar mümkün olduğunca azaltılmalıdır. 34 ya da 5 sözcükten oluşan başlık ve sloganlar;mesajı daha çabuk iletirSözel mesaj on sözcüğün üstüne çıktığındaokuma zorluğu başlarAmerikan Reklamcılık Enstitüsüne göre; bir dış mekan afişi ana düşünce ve mesajını en çok altı saniye içinde iletebilmelidir.

  3. Fotograf ya da illüstrasyonafiş üzerinde mümkün olduğunca büyük bir ölçekte kullanılmalıdır. İmgeyi bütünüyle göstermek her zaman gerekmeyebilir.

  4. Sözel unsurlar ve imgeler arasında açıklayıcı, destekleyici, yorumlayıcı ya da kontrast oluşturan bir ilişki kurulmalı yazı ile görüntü birbirini yavan bir şekilde tekrar etmemelidir.

  5. Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir.

  6. Renkler geniş yüzeyler halinde kullanılmalıparlak ve canlı renkler tercih edilmeli ve renkler arasında güçlü kontraslar oluşturulmalıdır.

  Kaynak: Reklamcılık
   


 2. Misafir Guest

  ben bir afiş yapıcam konu kılık kıyafette değişiklik sizce bu bilgiler az mı gelir ve eğer az geliicekse lütfen daha çoğunu yazın 2-3 hatta 4 arkadaşıma buldum die söledim sizin siteyi söylemek istiyorum ama onlar yazıyı daha çok istiolar bu arada 5.sınıf ödevi
   

Sayfayı Paylaş