Aero Masaüstü Deneyimi Nedir?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Aero masaüstü deneyimi, zarif pencere animasyonları ve yeni pencere renkleriyle yarı saydam bir cam tasarımı sunar.

  [​IMG]

  Basit ve yarı saydam pencere görünümlerini güçlü grafik geliştirmelerle bir araya getiren ayırt edici görsel stiller içerir. Görsel olarak çekici efektlerin ve görünümün yanı sıra programlarınıza daha iyi erişim olanağının avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

  Cam efektleri

  [​IMG]

  Görsel olarak daha dikkat çekici özelliklerden biri de açık pencerelerinizin içeriğine odaklanabilmenizi sağlayan cam pencere kenarlıklarıdır. Pencere davranışı da yeniden tasarlanarak, pencerelerin simge durumuna küçültülmesi, ekranı kaplaması ve yeniden konumlandırılması işlemlerine eşlik eden zarif animasyonlar sayesinde daha rahat ve kolay bir görünüm sunması sağlanmıştır.

  [​IMG]

  Yarı saydam pencerelerinize renk vererek pencerelerin, Başlat menüsünün ve görev çubuğunun renginin ve görünümünün tam istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Sunulan renklerden birini seçin veya renk karıştırıcıyı kullanarak kendi özel renginizi oluşturun.

  Programlar arasında geçiş yapma

  [​IMG]

  Aero masaüstü deneyimi, açık pencerelerinizin görev çubuğu önizlemelerini de içerir. Görev çubuğu düğmesinin üzerine gittiğinizde, pencerenin içeriği bir belge, bir fotoğraf veya oynatılan bir video da olsa, pencerenin küçük resim boyutunda bir önizlemesini görürsünüz.

  [​IMG]

  Pencereler arasında geçiş yapmak üzere Alt+Sekme tuşlarına bastığınızda, açık olan her program için pencerelerin canlı önizlemelerini görebilirsiniz.

  Aero masaüstü deneyimini nasıl edinebilirim?

  Aero aşağıdaki Windows 7 sürümlerinde bulunur:
  • Windows 7 Enterprise
  • Windows 7 Home Premium
  • Windows 7 Professional
  • Windows 7 Ultimate
  Aero, Windows 7 Home Basic veya Windows 7 Starter sürümünde yoktur. Denetim Masası'ndaki Sistem aracını açarak, bilgisayarınızda hangi Windows 7 sürümünün bulunduğunu öğrenebilirsiniz.


  Sistem'i açmak için Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın, Bilgisayar'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.

  Kullandığınız Windows 7 sürümü, pencerenin üst kısmındaki Windows sürümü altında görüntülenir.

  Aero grafiklerini görüntülemek için bir Windows teması da kullanmalısınız. Erişim Kolaylığı temasını kullanıyorsanız, saydamlık ve küçük resim önizlemeleri gibi bazı öğeler görünmez. Kullandığınız temayı görüntülemek için, Denetim Masası'ndaki Kişiselleştirme aracını açın.

  Tema Ayarları'nı açmak için Başlat düğmesini [​IMG], Denetim Masası'nı, Görünüm ve Kişiselleştirme'yi Kişiselleştirme'yi ve ardından Tema'yı tıklatın.
  Kullanılmakta olan tema vurgulanır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Bilgisayarınızın donanımı ve video kartı, Aero grafiklerini görüntülemek için belirtilen donanım gereksinimlerini karşılamalıdır. Bilgisayarınızın Aero'yu çalıştırmak için en düşük gereksinimleri sağladığından emin olun:
  • 1 gigahertz (GHz) 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemci
  • 1 gigabayt (GB) rasgele erişim belleği (RAM)
  • 128 megabayt (MB) grafik kartı
  Aero için ayrıca Windows Görüntüleme Sürücüsü Modeli Sürücü, donanımda Pixel Shader 2.0 ve 32 bit piksel destekleyen bir DirectX 9 sınıfı grafik işlemci gerekir.

  En iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki grafik işlemcisi önerilerini de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:
  • Çözünürlüğü 1.310.720 pikselden daha düşük olan tek bir monitörü desteklemek için 64 MB grafik belleği (örneğin, 1280 × 1024 çözünürlüğe sahip 17 inç bir düz ekran LCD monitör)
  • Çözünürlüğü 1.310.720 - 2.304.000 piksel olan tek bir monitörü desteklemek için 128 MB grafik belleği (örneğin, 1600 × 1200 çözünürlüğe kadar olan bir 21,1 inç düz ekran LCD monitörü)
  • Çözünürlüğü 2.304.000 pikselden fazla olan tek bir monitörü desteklemek için 256 MB grafik belleği (örneğin, 2560 × 1600 çözünürlüğe kadar olan bir 30 inç düz ekran LCD monitörü)
   

Sayfayı Paylaş