Adnan Menderesin Veda Mektubu

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 23 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Adnan Menderesin Vedasını Yazdığı Mektup
  Adnan Menderes'in Oğluna ve Türk Milletine Yazdığı Son Mektubu

  Yakın tarihimiz "Türkçe ezanı" tekrar Arapçaya çevirdiği için asılan başbakan ve bakanlara da şâhit olmuştur. Merhum başbakan Adnan Menderes 27 Mayıs darbesi sonrası idam edilmiştir. İdam öncesi bir asker vasıtasıyla gizlice oğluna gönderdiği veda mektubu aynı zamanda Türkiyenin de bir tasviridir o dönemde.

  [​IMG]

  İşte Adnan Menderes'in son mektubu;

  "Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam sizlerle beraberdir."

  (Bu sözler, Adnan Menderes tarafindan bir araci ile Giyaseddin Emre'ye ulastirilmistir. Belge tarafimiza Giyaseddin Emre tarafindan verilmistir. Öteki Menderes, s. 75)

  Kaynak: Zafer dergisi, sayi: 238, Ekim 1996, s. 14
   


Sayfayı Paylaş