Adıyaman'da Ne Yenir

Konusu 'Güneydoğu Anadolu' forumundadır ve hakan788 tarafından 18 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Adıyamanda Ne Yenir, Ne İçilir

  Çiğ köfte, İçli Köfte, Basalla (ekşili köfte), Cılbır, Mercimekli Köfte, Pestil, Yapıştırma ve Hıtap, Adıyaman'ın ünlü yemek türlerinden bazılarıdır. İl merkezinde yöresel yemeklerin bulunduğu lokantalar mevcuttur. Kahta ilçesindeki Baraj Gölü kıyısında balık yenebilir. Nemrut Dağı yolu üzerindeki konaklama ve kafeteryalarda yeme-içme olanağı mevcuttur.

  Sahip olduğu zengin kültürün izleri Adıyaman mutfağında da kendisini gösterir. İçli Köfte, çiğ köfte, mercimekli köfte, meyir çorbası, Adıyaman kebabı, Adıyaman Tavası yörenin en ünlü yemekleri. Özellikle de Burma tatlısının tadına bakmadan dönmeyin...

  Adıyaman mutfağında tüm yemekler etle yapılır ve yapımı uzun zaman alır. Bulgur ve Sümüt (Simit- Köftelik) ile yapılan yiyecekler hayli fazladır. Sümütten yapılan köfte çeşitleri Adıyaman Mutfağında büyük bir öneme sahiptir.

  Adıyaman mutfağı yemek çeşitleri bakımından komşu illerle aynı gibi gözükse de, yemeklerin adı ve yapılış şekli bakımından diğer illerden ayrılır. Yöre yemeklerinin temel maddeleri buğday ürünleri, kuru baklagiller, patlıcan, domates, soğan, sarımsak, salça, pul biber, maydanoz, kuru nane ve diğer baharatlardan oluşur.
   


Sayfayı Paylaş