Adetliyken Mezarlığa Gidilirmi?

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Adetliyken Mezarlığa Gidilir mi?

  Soru: Bayanlar muayyen zamanlarında mezarlık ziyareti, türbe ziyareti yapabilir mi? Yaparsa herhangi bir şey gerekir mi?

  Cevap: Kabirleri ziyaret etme adabı içerisinde abdestli olmak ve oralara girerken oranın halkına selam vermek vardır. Ancak bunlar adaptandır, sünnettir. Yapıldığı takdirde güzel olan davranışlardandır. Herhangi bir zorunluluk değildir. Şu durumda kişi abdestsiz olarak da kabirleri ziyaret edebilir. Abdestsiz olan kişiye “sen ziyaret etme” denilmez. Âdetli kadın da kabir ziyareti yapabilir. Ona da “sen ziyaret etme” denilmez.

  Kabirlerin başına varıldığında yüksek sesle ağlanması, yaka paça yırtılması yahut dinen hoş olmayan davranışlar yapılması… işte bunlar dinimizce kabir ziyaretlerinde yasaklanmış olan şeylerdir.

  Adabına uydukları takdirde kadınlar da muayyen günlerinde kabirleri ziyaret edebilirler. Herhangi birşey de gerekmez. Hele kabirlere kurban kesmek veya günümüzde yapıldığı gibi bazı şeyleri yapmak çok sakıncalıdır.

  Özel günlerinde kadinlar kabir ziyareti yapabilirler. Kur'an okuyamazlar, ancak dua içerikli âyet ve sûreleri okuyabilirler, istedikleri gibi dua edebilirler.
   


 2. Misafir Guest

  adetliyken mezarlığa girilirmi
   

Sayfayı Paylaş