Adet Sancısı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Adet Sancısı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
  Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu kasılmalar esnasında uterusta bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yolaçan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında oluşan bir olay olduğundan tipik olarak adet görmeden kısa süre önce başlayan ve adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı yumurtlama olduğunun güvenilir belirtilerinden biridir.

  Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahimağzı) girişinin kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının "zorlukla atılması" ve spiral kullanımı gibi nedenler yeralır.

  Adet Sancısı Belirtileri
  Adet sancısı genellikle adet görmeden önceki ilk 24 saat içinde başlar, adet görmekle beraber şiddeti kısa süreli olarak artar ve adet döneminin bitmesine kadar giderek hafifler.

  Bulantı-kusma, halsizlik, ishal, kramplara ek olarak şiddetli belağrısı ve başağrısı sancıyla beraber sık görülen diğer belirtilerdir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bayılma bile ortaya çıkabilir.

  Adet Sancısı Tedavisi
  Özellikle orta derece bölgesel sıcak uygulaması ile tedavisi yapılabilir. Bunun için sıcak su ile yapılacak banyo ya da ayağa sıcak uygulama yapılması bu sorunu çözebilir. Bu yöntemlerde dikkat edilecek tek konu, sıcak uygulamanın direk karna değil, vajinaya uygulanmasıdır.

  Adet sancısı tedavisinde inflamatuar grubundaki ağrı kesici ilaçların yararı çok olur. İlaç kullanımına adet kanaması öncesinde başlanması etkisini daha da artırır. Ağrı kesicilere karşın ağrı azalmıyorsa, doğum kontrol hapları doktor önerisi ile kullanılabilir.turkeyarena.net Adet kanaması öncesinde baş ağrısı ve bulantı gibi sorunlar oluyorsa adet döneminden 1 hafta önce tuz tüketimi en aza indirilmelidir. Doğal idrar oluşturucu maydanoz ve ıhlamur gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş