Adet Düzensizliği Neden Olur, Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Adet Düzensizliği Neden Olur
  Adet kanamalarının kesilmesi durumunda durumu doğru düzgün bir şekilde yani kanamanın başladığı ve kesildiği günü net bir şekilde doktora söylemek oldukça önemlidir. Doktorların söylediği ilk şey de genelde adet kanamasının kesilmesi durumunun gebelikten kaynaklanabileceğidir. Bu yüzden ilk olarak gebelikle bir ilgisinin olup olmadığına dair araştırmalar yapılır. Yapılan testler sonucu negatif çıkar ise o zaman başka tedavi yöntemleri de denenir ve başka testler istenir. Adet düzensizliği dışarıdan gelen saiklerle de oluşabilir.

  Örneğin;
  • Ani bir şok durumunda( kaza gibi),artar ve çoğalır.
  • Aşırı sevinçte tepki verir.
  • Ağrı kesici içildiğinde,
  • Heyecanlanınca
  Bu tür saikler de adet düzeni hemen bozulur ya da etkilenir. Bu dönemlerin de kadınlar hiç olmadıkları kadar acıya karşı tepkili olurlar. Güçleri çekilir ve ağrı eşiği çok düşük olurlar. Huysuz ve asabi oldukları da gözlemlenmektedir.

  Adet düzensizliği nin en çok rahatsızlık veren etkileri bu durumlarda ortaya çıkmaktadır.

  Adet düzensizliğinin diğer bir nedeni de tiroit bezlerinin anormal çalışmasıdır. Bazen hızlı bazen de yavaş çalışan tiroit bezleri, adet düzenini doğrudan etkiler. Günlerini uzatır ve miktarını çoğaltır. Sağlıklı işleyen bir hipofiz bezi de adet düzeni için oldukça önemlidir.
   


Sayfayı Paylaş