Acıağaç Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Acıağaç ve Faydaları

  Diğer İsimleri: Kuvasya ağacı, Ouassia amara, quassiae lingum, duassia

  Acı Ağaç (Quassia amara): Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. Sıcak ülkelerde yetişen, çiçekleri kırmızı, kabukları sarı benekli, küçük bir ağaçtır. Başlıca etken maddesi, bitkiye de adını veren acı bir madde olan Kuasindir. Ayrıca, uçucu yağ ve rezin içerir. Hekimlikte; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır.

  Acıağacın Bilinen Yararları: En etkili olduğu sistem sindirim sistemidir. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve başta böbrekler olmak üzere mide ve bağırsak sancılarını keser. Kuasin maddesinin etkisiyle, tükürük salgısını ve mide – bağırsak hareketlerini arttırarak iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Bağırsak kurtlarını ve böbrek taşlarını dökmeye yardımcı olur. Kanamaları durdurur. Haşereleri uzaklaştırır. Alkol tedavisinde kullanılmaktadır. Alkole karşı duyulan isteği azalttığı bilinmektedir.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Acıağaç nasıl kullanılır? Kökü, kabukları ve odunu, kesilip kurutulduktan sonra küçük parçalara ayrılıp kaynatılarak, kullanılır. Parçalar kaynatılıp suyu vücuda sürülürse, haşerelerden korur.

  Bir litre suya 5 gr ağaçtan konur ıslatarak ya da haşlaması yapılarak kullanılır.
   

Sayfayı Paylaş