Acı Kavun Faydaları ve Zararları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 28 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Acı Kavun ve Faydaları

  Acı Kavun (Ecballium elaterium): 1,5 metreye kadar boylanabilen, sarı çiçekli, otsu bir bitki ve bu bitkinin sulu meyveleridir. Eşek Hıyarı olarak da bilinir. İçerdiği en önemli madde Elaterin'dir.

  Acı Kavunun Bilinen Faydaları: Acı Kavun sinüzite karşı oldukça etkilidir. Kronik sinüzitte meyvesinin suyu suyla seyreltilip buruna damlatılırsa faydası görülür. Özsuyu aynı zamanda iyi bir sökücü ve temizleyicidir. Bu bitkinin kökü akrep ve yılanın soktuğu yere sürülür se faydası görülür. Kökü kaynatılıp buharına oturulursa basura iyi gelir, fitil olarak rahim yolunda kullanılırsa cenin düşürür. Saçkırana iyi gelir. Kan akan yere konursa kanı keser. Yaprağı zeytinyağı ile pişirilip kulağa damlatılırsa, kulak çınlamasına iyi gelir, karın kısmına sürülürse karın ağrısını keser. Sarılık hastalığında buruna suyu damlatılırsa iyi gelir.

  Acı kavunun kabuğu ve çekirdekleri çok zehirlidir. Bu nedenle sadece meyvesinin özsuyu ve kökleri kullanılır. Ancak bu kısımlarda zehirleyebileceği için bilinçsiz kullanılmamalıdır.turkeyarena Taze yaprakları hafif yaralanmalarda kanı durdurmaya yardımcı olur. Kökleri lapa haline getirilip egzama olan bölgeye sürülürse iyi gelir.

  Uyarı: Çok zehirli bir bitki olduğu için doktor kontrolünde ve çok dikkatli kullanılmalıdır. Özsuyu sinüzüte karşı oldukça faydalı olmakla birlikte, şiddetli acı ve hatta ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere neden olabilir. Kavun kısmının 2 gramdan fazlası tehlikelidir. Haricen kullanılır, yaprakları dışında kesinlikle ağızdan alınmamalıdır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş