Abs Sistemlerinin Çalışması

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Abs Sistemlerinin Çalışması

  [​IMG]
  www.turkeyarena.com
  Esasında uçaklar için geliştirilmiş olan ABS tekerler üzerinde bir tür basınç sınırlaması esasına göre çalışır. Böylece fren kilitlenmesi (aracın kayması) olmadan maximum durma kuvveti uygulanmış olur. Eğer standart frenlere çok sıkı basarsanız, tekerler kilitlenir ve arac sanki kızak kayması gibi kaymaya başlar, bunun sonucunda yön kontrolu kaybolur. Eğer yön kontrolu kaybolursa, araç düz bir çizgi üzerinde kızak gibi kaymaya başlar. ABS sürücüyü kuvvetli fren yaparkende yönünü kontrol imkanı verir.
  Eskiden (yada hala şimdi bir çok araçta) sürücüler frenleri (turkeyarena.com) nasıl "pompalayacaklarını" bileli yada kilitlenmeyi önceden sezip durmaları gerekse bile ayaklarını fren pedalından çekip kızaklanmayı önlemeleri gerekir (sadece bir tekerde bile kızaklanma başladıysa ayağınızı frenden hafifçe çekip tekrar frene basmalısınız)
  Çalışma sırasında tekerhızı algılayıcıları her seviyede kontrol ünitesine elektronik sinyaller gönderirler. Eğer fren sırasında teker kilitlenmesi algılanırsa, bilgisayar valf ünitesine teker silindirine hidrolik basıncını sınırlamasını bildirir.
  ABS sistemi kendini araç her kullanıldığında ve her fren yapıldığında kontrol eder. Eğer bir hata bulunursa sistem kendini "off" (kapalı) pozisyona getirir ve frenler ABS sistemi yokmuş gibi düz sistem olarakda çalışabilir.
   


Sayfayı Paylaş