Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı Sonrası Bakım

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Abdominal Aort Anevrizması Hemşirelik Bakımı

  Ameliyattan sonra yakından takip edileceğiniz ayılma ünitesine, buradan da bir veya iki gün kalacağınız yoğun bakım ünitesine götürüleceksiniz. Bu ameliyattan sonra hastanede yatış süresi açık ameliyatlar için ortalama olarak 5 ile 7, kapalı ameliyatlar için ortalama olarak 3 gündür. Ameliyattan hemen sonra: Anestezi etkisinden ayılmak biraz zaman alabilir. Rahat nefes almanıza yardımcı olmak için bir süre solunum makinesine bağlı tutulabilirsiniz. İdrar sondası ve mide tüpleri yardımı ile midenin ve mesanenin boşaltılması saglanır. Birkaç gün boyunca alacagınız serum ve ilaçlar damar yolu ile verilir. Ameliyattan sonra ağrı: Ağrı kesici ilaçlar yardımı ile ağrınızın en az dereceye indirilmesi sağlanacaktır. Eğer epidural anestezi yapılmışsa ağrınız birkaç gün bu şekilde kontrol altına alınır. Bazı durumlarda hastanın kendisinin kontrol ettiği ve dilendiğinde damardan ağrı kesici ilaç veren bir cihaz da kullanilabilir. Ameliyattan sonra kısa süre içinde ayağa kalkarak yürümeniz çabuk iyileşmenizde büyük rol oynar.

  Taburcu olmadan önce doktorunuz ameliyat bulgularını sizinle gözden geçirecektir. İyileşme döneminde neler ummak gerektiği de size anlatılacaktır. Taburcu Olduktan Sonra: Eve döndükten sonra kendinizi yormamaya özen gösterin. Açık yapılan ameliyattan sonra tamamen iyileşmek birkaç ay alabilir. Endovasküler cerrahiden sonra iyileşme birkaç hafta sürer. Doktorunuzun size verdiği talimatlardan çıkmayınız.

  Ameliyat Sonrası Bakım:
  İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde zamanında alın. Ağrı kesici almak için ağrının iyice artmasını beklemeyin. Antibiyotik verildi ise verilen miktarın hepsini talimatlara göre alın. Doktorunuz önerene kadar banyo yapmayın. Banyo yapmanıza izin verildiği zaman da ameliyat yerini ılık su ve sabun ile nazikçe yıkayın, nazikçe kurulayın. Ameliyattan sonra birkaç hafta süre ile kabızlık, ishal ve iştahsızlık normaldir. Çorba gibi hafif yiyecekler ve içecekler bu şikayetler icin yardımcı olacaktır. Zamanla bu şikayetlerin hepsi düzelecektir. Ameliyattan sonra birkaç hafta kendinizi halsiz hissetmeniz normaldir. Bu süre içinde olabildiğince aktif kalmak iyileşme sürecini hızlandırı. Doktorunuza ne zaman araç kullanabileceğinizi ve ne kadar ağırlık taşıyabileceğinizi sorunuz. Erkek hastalarda ameliyattan sonra bir süre nadiren de kalıcı olarak cinsel güçte azalma görülebilir. Bu konuyu doktorunuzla konuşabilirsiniz.

  Doktorunuzu ne zaman aramanız gerekir?
  Yaralarda aşırı derecede kızarıklık
  Hassasiyet veya akıntı olursa
  38 Dereceden yüksek ateş
  Aşırı derece sırt, karın veya bel ağrısı
   


Sayfayı Paylaş