Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Abdominal Aort Anevrizması Cerrahi Endikasyonlar, Komplikasyonlar

  Ameliyat ile karın açılır anevrizma bölgesi alt ve üst tarafından bağlanır ve araya sentetik materyalden yapılan yapay damar (greft) konur. Operasyonda ölüm oranları %2.7-5.8 arasındadır. Acil koşullarda (yırtılma gibi) ve eşlik eden bazı faktörlerin varlığında (ileri yaş, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, akciğer hastalığı vb) ölüm oranları daha da yükselir.

  Abdominal Aort Anevrizma cerrahisinin bazı riskleri vardır. Ancak ameliyatın riski anevrizmanın patlama riskinden çok daha azdır.

  Ameliyatın olası bazı riskleri şunlardır:
  Enfeksiyon
  Bacaklardaki ve ayaklardaki kan damarlarının tıkanması
  Böbrek yetmezliği
  Akciğer sorunları
  Kalın barsağın kan dolaşımının bozulması
  Cinsel gücün geçici veya kalıcı olarak azalması (erkek hastalar için)
  Belden aşaği felç olma riski
  Kalp sorunları ve ölüm
  Eğer endovasküler cerrahi yöntemi kullanılmışsa bu ameliyatla ilgili bazı riskler

  Ameliyat sırasında aortun zayıflayan ve incelen kısmi yapay bir tüp (greft) ile değiştirilir. Bu yapay tüp (greft) çok dayanıklı ve sağlam dokunmuş bir maddeden yapılmıştır. Eğer ameliyat açık yapılıyorsa bu tüp dikiş yolu ile, eğer ameliyat endovasküler yöntem ile (kapalı) yapılıyor ise özel metal kancalar yardımı ile aorta yerleştirilir.

  Anevrizmanın büyüklüğüne, yerine ve sizin sağlık durumunuza göre cerrahınız ameliyatın açık veya kapalı olarak yapılmasını planlar. Açık cerrahi sırasında ameliyat karın yolu ile yapılır ve aortun dejenere olmuş bölümü incelenir. Eğer endovasküler yöntem (kapalı yöntem) uygulanacaksa ameliyat yaraları kasığınızda olacaktır. Buradan damar içinden girmek sureti ile ince tüpler yardımı ile aortun zayıflayan ve balonlaşan kısmı devre dışı bırakılır. Açık ameliyat sırasında olası ameliyat yerleri, yaranın yeri ve büyüklüğü her hastaya göre değişir. Endovasküler cerrahi (kapalı) bir veya her iki kasık yolu ile yapılabilir.

  Cerrahınız anevrizmayı tamamen ortadan kaldırmak icin kapalı veya açık yöntem ile grefti yerleştirir.

  Açık Cerrahi:
  Bu ameliyat sırasında anevrizma açılır, içindeki kan pıhtıları, kireçlenme ve yağ birikintileri temizlenir. Yapay tüp aortun normal olan üst ve alt kısmına dikilir.

  Endovasküler Cerrahi:
  Bu ameliyat sırasında cerrahınız kasıktaki damardan aort içine ulaşır. Anevrizmanın yeri bu sırada çekilen filmlerle tam olarak belirlenir. Yapay tüp damar içinden aortun normal olan üst ve alt kısmına metal kancalar yardımı ile tutturulur.

  Açık ameliyat sırasında aortun zayıflamış ve incelmiş kısmı çıkarılır ve yerine yapay bir tüp greft dikilir. Endovasküler ameliyat sırasında yapay tüp greft damarın içinden girilmek sureti ile aortun normal olan üst ve alt kısmına yerleştirilir.

  AMELİYAT SONRASI:
  Ameliyattan sonra yakından takip edileceğiniz ayılma ünitesine, buradan da bir veya iki gün kalacağınız yoğun bakım ünitesine götürüleceksiniz. Bu ameliyattan sonra hastanede yatış süresi açık ameliyatlar için ortalama olarak 5 ile 7, kapalı ameliyatlar için ortalama olarak 3 gündür. Ameliyattan hemen sonra: Anestezi etkisinden ayılmak biraz zaman alabilir. Rahat nefes almanıza yardımcı olmak için bir süre solunum makinesine bağlı tutulabilirsiniz. İdrar sondası ve mide tüpleri yardımı ile midenin ve mesanenin boşaltılması saglanır. Birkaç gün boyunca alacagınız serum ve ilaçlar damar yolu ile verilir. Ameliyattan sonra ağrı: Ağrı kesici ilaçlar yardımı ile ağrınızın en az dereceye indirilmesi sağlanacaktır. Eğer epidural anestezi yapılmışsa ağrınız birkaç gün bu şekilde kontrol altına alınır. Bazı durumlarda hastanın kendisinin kontrol ettiği ve dilendiğinde damardan ağrı kesici ilaç veren bir cihaz da kullanilabilir. Ameliyattan sonra kısa süre içinde ayağa kalkarak yürümeniz çabuk iyileşmenizde büyük rol oynar.

  Taburcu olmadan önce doktorunuz ameliyat bulgularını sizinle gözden geçirecektir. İyileşme döneminde neler ummak gerektiği de size anlatılacaktır. Taburcu Olduktan Sonra: Eve döndükten sonra kendinizi yormamaya özen gösterin. Açık yapılan ameliyattan sonra tamamen iyileşmek birkaç ay alabilir. Endovasküler cerrahiden sonra iyileşme birkaç hafta sürer. Doktorunuzun size verdiği talimatlardan çıkmayınız.

  Ameliyat Sonrası Bakım:
  İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde zamanında alın. Ağrı kesici almak için ağrının iyice artmasını beklemeyin. Antibiyotik verildi ise verilen miktarın hepsini talimatlara göre alın. Doktorunuz önerene kadar banyo yapmayın. Banyo yapmanıza izin verildiği zaman da ameliyat yerini ılık su ve sabun ile nazikçe yıkayın, nazikçe kurulayın. Ameliyattan sonra birkaç hafta süre ile kabızlık, ishal ve iştahsızlık normaldir. Çorba gibi hafif yiyecekler ve içecekler bu şikayetler icin yardımcı olacaktır. Zamanla bu şikayetlerin hepsi düzelecektir. Ameliyattan sonra birkaç hafta kendinizi halsiz hissetmeniz normaldir. Bu süre içinde olabildiğince aktif kalmak iyileşme sürecini hızlandırı. Doktorunuza ne zaman araç kullanabileceğinizi ve ne kadar ağırlık taşıyabileceğinizi sorunuz. Erkek hastalarda ameliyattan sonra bir süre nadiren de kalıcı olarak cinsel güçte azalma görülebilir. Bu konuyu doktorunuzla konuşabilirsiniz.

  Doktorunuzu ne zaman aramanız gerekir?
  Yaralarda aşırı derecede kızarıklık
  Hassasiyet veya akıntı olursa
  38 Dereceden yüksek ateş
  Aşırı derece sırt, karın veya bel ağrısı
   


Sayfayı Paylaş