ABD’nin en büyük Hummer bayisi artık Smart satacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Gösteriş ve yüksekten bakmanın verdiği güven ile kısa sürede ünlü isimlerin tercihi olan General Motors bünyesindeki Hummer 4x4’ler, bu yıl satışlarda yaşadığı yüzde 47’lik düşüşle otomotiv sektörünün en çok yavaşlayan markası oldu. GM kulislerinde Hummer için konuşulan elden çıkarma planları da bunun üstüne eklenince, ABD’nin en büyük Hummer bayisi bundan sonra Smart satmak üzere benzin katiline veda etti.

  Postaların yerini e-mail’ın aldığı, ses hızını aşan uçakların gökleri doldurduğu, kıtalar arası bir yana gezegenler arasında mekik dokuyan uzay araçlarının kullanıldığı ve otomobillerin artık elektrik enerjisiyle yol aldığı bir dünyada yaşıyoruz. Hayatımızın her geçen gününün biraz daha çabuk bitmesi, dünyanın aslında git gide küçüldüğünün çok güzel bir kanıtı. Medyada sık sık duyduğunuz "Globalleşen dünya" tanımlaması aslında biraz da küçülen dünyaya işaret ediyor. Boyut olarak olmasa da artan nüfus ve gelişen teknoloji sebebiyle küçülen dünyanın en büyük sorunlarından birisi de büyük otomobiller. Son 15 yıldır özellikle Amerika kıtasında, ünlü isimler tarafından tercih edilerek bir ’trend’ haline gelen cüsseli 4x4’lerin saltanatının artık çöküş devrine doğru yol aldığı gözlerden kaçmayan bir gerçek. Dev otomobil üreticilerinin daha küçük, daha çevreci ve daha ekonomik otomobillerin gelişimine ağırlık vermesi buna en güzel örnek. İri cüsseli ve benzin tüketimi konusunda oldukça bonkör otomobilleriyle otomobil dünyasının temel taşlarından biri olan General Motors 2010 yılında elektrik motoru ile yol alan modeli Chevrolet Volt’u yollara çıkaracak. General Motors, Volt’un geliştirme aşamasında yoğun mesai yaparken diğer yandan da ünlü 4x4 markası Hummer’ın geleceğini düşünüyor. Hummer satışlarının git gide gerilemesi ve bu yıl Amerika’da 7 Hummer bayisinin kepenkleri indirmesi, GM kulislerinde markanın elden çıkarılma senaryolarının artmasına neden oluyor. GM’in içindeki bu karışıklık ve Hummer’ın geleceğinin karanlık olması; Amerika’nın en başarılı, Las Vegas eyaletinin ise tek Hummer bayisi olan Towbin’e de sonunda beyaz bayrak sallattı.


  Hummer satışları yüzde 47 düştü

  Bu yıl kapanacak olan sekizinci Hummer bayisi, General Motors’un Hummer’ı satmaya yönelten en önemli nedenlerden biri. Ancak markaya yakın kişilere göre, GM’in Hummer’ı elden çıkarması çok zor. General Motors’un Hummer konusundaki kararı ne olur şimdilik bilinmez ancak Dan Towbinwhose, bundan sonra ne satacağına karar vermiş. Aslında Hummer’ın, gösterişi sayesinde lüksü sembolize eden Las Vegas eyaleti için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyen Dan Towbinwhose, bu yıl Hummer satışlarının yüzde 47 oranında düştüğünü belirtiyor. Küçük boyutlarının yanı sıra çevreci ve ekonomik motorlarıyla tam bir şehir otomobili olan Smart, bundan sonra Hummer’ların yerini alacak. Benzinin litre fiyatının bir dolara yaklaştığı Amerika’da Hummer’ın deposu 84 dolara dolarken Smart sadece 36 dolarlık benzinle yetiniyor. Ayrıca tüketim değerlerine bakıldığında da Smart’ın yaptığı kilometre ile ne derece ekonomik olduğu ortaya çıkıyor. Yıllardır en başarılı Hummer bayilerinden biri olan Towbin, GM’e olan bağlılığını önümüzdeki yıllarda Chevrolet’nin elektrikli modeli Volt’u satarak göstermek istediğini de söylüyor..
  Aslan BATUR

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  18.09.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş