Abdestli Olarak Uyumanın Faziletleri

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Abdestli Uyumanın Fazileti Nedir? Hadislerle

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) abdestli olarak uyumayı tavsiye etmiştir. Çünkü kişi abdestli olarak Allah’ı zikredip uyur da geceleyin uyanıp, Allah Azze ve Celle’den dünya ve âhiretin hayırını isterse, Allah Azze ve Celle ona o istediğini mutlaka verir.

  Muaz bin Cebel (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  ‘Müslüman, abdestli olarak Allah’ı zikrederek yatıp da geceleyin uyanıp Allah Azze ve Celle’den dünya ve âhiretin hayırını isterse, Allah Azze ve Celle ona o istediğini mutlaka verir’ buyurdu...”

  Ebu Davud: 5042, İbni Mace

  Berâ bin Âzib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  ‘Yatağına geldiğin zaman, namaz için aldığın abdest gibi abdest al! Sonra sağ tarafının üzerine yat ve:

  اللَّهُمَّ أَسْلَمْتُ نَفْسِي إليْكَ، وَوجَّهْتُ وَجْهي إلَيْكَ، وفَوَّضْتُ أَمْرِي إلَيْكَ، وَأَلْجَأْتُ ظهْري إلَيْكَ، رَغْبةً وَرهْبَةً إلَيْكَ، لاَ مَلْجأ و لاَ مَنْجى مِنْكَ إلاَّ إلَيْكَ، آمَنْتُ بِكتَابكَ الذي أَنْزلتَ، وَنَبيِّكَ الذي أَرْسَلْتَ

  ‘Allah’ım! Kendimi Sana teslim ettim. Yüzümü Sana çevirdim. İşimi Sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı Sana dayadım, Sana sığındım. Sana karşı yine Senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin Nebîne iman ettim, diye dua et! (Böyle yaptığın takdirde) ölürsen fıtrat üzere ölürsün. Bunlar son sözlerin olsun!’ buyurdu.”

  Buhari, Müslim, Ebu Davud: 5046

  Abdestli uyumanın fazileti (Hadislerle)

  "Abdestli olarak uyuyan kimse, gece ibadet eden ve gündüz oruç tutan gibidir." Ramuz el-Hadis, Nu:238/6

  "Bir kimse abdestli yatar ve o gece ölürse şehid olarak ölür."
  Ramuz el-Hadis, Nu:411/1

  İbn Ömer (r.a.) Peygamber’in (s.a.v.) şöyle dediğini nakletti: "Kim tahir/temiz olarak uyursa onun kılları arasında bir melek geceler. Gecenin bir saatin de bu kimse uyanırsa melek onun için şöyle dua eder: Allah’ım, falan kuluna mağfiret et. O tahir/temiz olarak yattı."
  Senedi Sahihtir. Ahmed, Nu:5/235 Muaz b. Şahin kanalıyla, Terğib, Nu:463, Bezzar, Nu:1/149

  Ebu Umame’den (r.a.) merfu olarak rivayet edildiğine göre şöyle dedi: "Kim zikrederek ve tahir olarak/abdestli yatar sonra gece uyanırsa Allah’tan dünyaya ve ahirete dair ne isterse Allah onun isteğini verir."
  Ebu Davud, Nu:5042, İbn Mace, Nu:3881
   


Sayfayı Paylaş