Abdest Nedir Abdest Nasıl Alınır Abdeste Nasıl Niyet Edilir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Abdest, su ile yapılan, yüzü, kolları, ayakları yıkamak ve başı da mesh etmekten ibaret olan özel bir temizliktir. Abdest, Mâide sûresinin 6. âyeti ile farz kılınmıştır.

  Niyet ve Abdestin Alınışı Şöyledir;

  1) Niyet: Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. Mümkünse kıbleye karşı dönülür. "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir ve "Eûzü billâhimineşşeytanirracîm, bismillâhirrahmanirrahim" okunur.

  2) Ellerin Yıkanması: Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve "Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.

  3) Ağıza su verme: Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

  4) Buruna su verme: Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.

  5) Burnu Temizleme: Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

  6) Yüz Yıkama: Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

  7) Sağ Kolu Yıkama: Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

  8) Sol Kolu Yıkama: Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

  9) Mesh etmek: Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

  10) Kulakları Temizleme: Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

  11) Boynu mesh etme: Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.

  12) Sağ ayağı yıkama: Sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

  13) Sol ayağı yıkama: Sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

  14) Abdest bitince: Abdest bitince ayakta ve kıbleye karşı "Kelime-i Şehadet" okunur.
   


Sayfayı Paylaş