ABD'de Sağlık Sigortası-Health Insurance

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  ABD'de Sağlık Sigortası

  Sağlık Sigortası (Health Insurance)
  Sağlık hepimizin önemle üzerinde durması gerekli bir konu iken aynı zamanda hiç dikkat etmediğimiz ve ihmal ettiğimiz konulardan biridir. Amerikalı ve yabancı öğrencilerin çoğu genç ve sağlıklı oldukları için bundan sonra da hep sağlıklı kalacakları düşüncesiyle eğitim sırasında ve daha sonra sağlık sigortasının gerekliliğine inanmazlar.
  Fakat ciddi bir hastalık ve kaza geçiren kişiler tıbbi tedavinin ne kadar pahalı olduğunu bilirler. Hatırlanması gereken noktalar:

  • Kimse kimin sağlıklı kalacağını ya da kalamayacağını bilemez.
  • Amerika'da tıbbi bakım diğer dünya ülkelerine göre daha pahalıdır. Amerika'daki çoğu yabancı öğrenci, uzun tıbbi bakım ve tedavi gerektiren ciddi bir hastalık veya kazanın neden olduğu masraflar yüzünden perişan olmaktadır.
  • Amerikan Hükümeti Amerika'da okuyan yabancı öğrencilerin sağlık masraflarının hiçbir bölümünü ödememektedir. Amerikan yasaları üniversitelerin, yabancı öğrenci kaydı yaparken özellikle J-1 veya J-2 vizeli öğrencilerin önce sağlık sigortası yapmalarını şart koşar. Federal hükümet F-1 vizeli öğrencilerden sağlık sigortası talep etmez ama birçok okul talep eder.
  • Sağlık sigortası yaptırmakla beklenmedik sağlık giderleri için endişe etmenize gerek kalmayacaktır.
  • Genelde hastalandıktan sonra sigorta yaptırmanız mümkün değildir çünkü önceden taşıdığınız hastalık ya da geçirdiğiniz kaza genellikle sigorta tarafından karşılanmamaktadır.
  Amerika'daki birçok kolej ve üniversite yabancı öğrencileri kayıt ederken sağlık sigortasına sahip olmalarını istemektedir. Bunu istemekteki nedenleri ise çoğu yabancı öğrencinin Amerikan sağlık sisteminin nasıl işlediğini bilmemeleri ve bazı öğrencilerin okullarından veya Amerikan Hükümetinden sağlık masraflarını ödemelerini beklemeleridir. A.B.D. göçmen kanunları, çoğu göçmen olmayan kişilerden de sağlık sigortası yaptırmalarını istemektedir. Bazı üniversiteler de belli bir sağlık sigortası planı seçerek bütün yabancı öğrencilerin bu planı satın almalarını zorunlu kılar. Kendi sağlık planınızı seçmeden önce okulunuzdaki İnternational Student Service'ler ile ya da kampüs sağlık merkezleri ile görüşerek okul tarafından tavsiye edilen planın neleri içerdiğini iyice öğrenin.
  Diş korumasını da sağlık sigortasına dahil ettirmek mümkün olduğu halde birçok okulun temin ettiği sağlık sigortaları diş bakımını içermez. Diş doktoruna gittiğiniz zaman faturaları kendiniz ödemeniz gerekir veya ayrıca kendiniz diş sigortası yaptırabilirsiniz.

   


Sayfayı Paylaş