ABD' de Yaşam-Araba-Ev Sigortası

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  ABD' de Yaşam-Araba-Ev Sigortası

  Sigorta, kişinin bir zarara uğraması durumunda ona garanti vermek ya da zararını ödemek için yapılan bir işlemdir. Hasarın karşılanması için verilen para , aynı risklere maruz kalan kişilerin prim olarak adlandırılan belli miktardaki bağışlarından oluşturulmuş bir sermayaden ödenir. Kişisel kayıpların ödenmesi masrafların bölünmesi ile kişinin üstünde ağır bir yük olmaktan çıkmaktadır. Poliçe olarak adlandırılan sigorta kontratının esası karşılığının olmasıdır. Bir sigorta şirketinin ana faaliyetleri ise sigortacının alabileceği risklerin belirlenmesi ve bu riskler için uygun görülen fiyatların kararlaştırılamasında kullanılacak oranların ayarlanmasıdır.
  Sigorta çeşitleri çok çeşitli olmakla birlikte bunlardan en önemlisi olan sağlık sigortası ayrıntılı olarak incelenmiştir. Diğer sigorta türleri ise;


  Yaşam Sigortası (Life Insurance): Yaşam sigortası esasında düzenli geliri olmayan ya da borcu olan bir kişinin ölümünden sonra ailesini korumak için yaptırabileceği bir sigorta türüdür ve değişik poliçe planları geliştirilmiştir. "Whole life" (bütün yaşam) poliçesi ile sigortalı kişi yaşamı boyunca sabit bir prim ödemektedir. Kişinin ölümü yada poliçeyi sona erdirmesi ile bir menfaat ücreti ödenir. "Universal life" (genel yaşam) poliçesi ile sigortalı kişi primlerin zamanını ve miktarını değiştirebilir. "Variable life" (değişken yaşam) poliçesinde ise sabit primler ile bir portfolioda yatırım yapılır ve yatırımın performansına göre ölümden sonra bir menfaat ödenir. "Term life" (dönemlik yaşam) poliçesi de 5-10 yıllık gibi bir dönemi kapsar. Sigortalıya belli bir yaştan sonra yıllık bir ücret ödeyen "annuity policies" (yıllık poliçeler) de geliştirilmiştir.


  Araba Sigortası (Automobile Insurance): Tam bir araba sigortası, yangın ve çalınmaların dışında arabadaki hasarların telafisi ve kaza durumlarında yaralanma masraflarını (liability insurance) da öder. Araba sigortası kuralları eyaletten eyalete değişir. Bunun anlamı ise yaşınıza, arabanızın markasına, oturduğunuz yere, vs. göre prim miktarında değişiklik gösteren araba sigortası satın alacak olmanızdır. Çoğu eyalet kanunları araba sigortasını zorunlu tutmaktadır. Araba sigortası yanında "liability insurance" (sorumluluk sigortası) da yaptırırsanız, bir kazaya sebebiyet verdiğinizde sigortanız poliçenizdeki limite kadar karşı tarafın hastane faturalarını ve mülkünde meydana gelen hasarları ödeyecektir. ,


  Ev Sigortası (Home Insurance): Ev sigortası hem evinizi hem de eşyalarınızı koruyacak şekilde düzenlenmiştir. Aynı zamanda birisinin sizin evinizde yaralanması sonucu sizi büyük bir finansal sorumluluktan da korur. Ev sigortası siz evde olsanızda olmasanızda evinizde ve eşyalarınızda, yangın, sel, yıldırım düşmesi, patlama, hırsızlık sonucu meydana gelebilecek hasarları ödemektedir.

  Bunların dışında dental insurance, vision insurance, bonding insurance, title insurance, credit insurance, marine insurance gibi daha pekçok sigorta türü bulunmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş