ABD' de Banka Hizmetleri

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Haziran 2007 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak çevrenizdeki banka sayısı değişebilir ancak Amerika'da en sık rastlanan iş kolu bankacılıktır. Bankaların dışında borç ve mevduat kooperatifleri (savings and loan unions) ve kredi kooperatifleri (credit unions) de vardır. Bir bankanın belirli bir bölgede birden fazla şubesi olabilir. Ayrıca gün geçtikçe daha fazla sayıda banka İnternet bankacılığı olanağı sunmaktadır. Bu çok sayıda bankanın içinde yerel çalışan bankalar olduğu gibi bölgesel ve uluslararası bankalar da vardır. Genelde tek bir banka kişinin ihtiyaç duyabileceği her türlü hizmeti sağlayabilmektedir. Amerika'da bankacılık sektörü özel sektörün yönetimi, hükümetin denetimi altındadır. Bankada açılan her hesap 100,000$'a kadar devlet güvencesi altındadır.

  Amerikan Para Birimi

  Bankanızı Seçerken

  Hesap Açtırırken

  Paranızın Güvenliği İçin

  Öğrencilerden Küçük İpuçları
   


 2. EjjeNNa Administrator

  Amerikan para birimi 'dolar'dır. Uluslararası piyasada en çok kullanılan para birimi olduğu için hemen herkesin bildiği bu isminin dışında Amerika'nın bazı bölgelerinde 'single', 'buck', 'one' gibi farklı isimlerle de anılır. 'Dollar' genelde resmi yazışmalarda kullanılır, günlük hayatta diğer isimleriyle anılır.

  Amerikan banknotlarının hepsi aynı boy ve renktedir. Çoğunlukla kullanılan 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 dolarlık banknotlardır. Daha yüksek değeri olan banknotlar da vardır, ancak bunlar günlük hayatta kullanılmaz sadece bankalar arası işlemlerde kullanılır. Demir paralar ise iki renk ve altı değişik boyuttadır. Demir paralar 'the penny' (1 cent), 'the nickel' (5 cents), 'the dime' (10 cents), 'the quarter' (25 cents), 'the half-dollar' (50 cents) ve 'the dollar' ($1)'dır. Bunların içinde son ikisine daha az rastlanır.
   
 3. EjjeNNa Administrator

  Bankalar çeşitli hizmet seçenekleri sunarlar. Bunların arasında çek ve tasarruf hesapları (checking and savings accounts), mevduat sertifikası (certificate of deposit), otomatik vezneler (ATM), elektronik bankacılık, kredi ve banka kartları (credit and debit cards), yatırım hesapları ve konut kredileri en başta gelenlerdir. Bankanızı seçerken en önemli unsur bu hizmetlerden hangilerinin sizin için önemli olduğuna karar vermenizdir. Örneğin, bankaların ofis saatleri sizin için uygun değilse elektronik bankacılık hizmetleri sunan ya da çok ATM'si olan bir bankayla çalışmanız sizin için daha uygun olacaktır. Bankanızı seçerken günlük programınıza, tercihlerinize ve alışkanlıklarınıza uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

  Hangi tip hesapların size daha uygun olduğuna emin değilseniz bankanızın müşteri temsilcisinden randevu alıp görüşebilir, ileriye yönelik planlarınıza çok uygun olabilecek hizmetler bulabilirsiniz. Bankaların pekçok hizmeti müşterilerine ücretsizdir ancak yine de bankanın sunduğu hizmet karşılığı ücret alıp almadığını sormanızda yarar var. Genelde Amerika'ya eğitim amacıyla gelenler bir yıllık masraflarını karşılayacak parayı gelirken yanlarında getirirler. Bu parayı doğru değerlendirmek gerekir, zira başlangıçta rahat rahat yeteceği düşünülen para günlük hayatta çok çabuk harcanabilir. Bankanızdan elinizde bulunan paranın nasıl bir hesapta en yüksek faizi alabileceğini ve size lazım olduğu dönemde çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
   
 4. EjjeNNa Administrator

  Bankalar hesap açmak için sizinle ilgili bilgi ve bazı belgeler isteyeceklerdir. Bunlar arasında resimli kimlik (pasaport veya varsa bulunduğunuz eyaletin sürücü ehliyeti), bazı kişisel bilgiler, daimi bir posta adresi ve hesaba yatırmak üzere para olabilir. Hesaba yatırılacak olan para banka havalesi, nakit veya çek şeklinde olabilir. Bankalar ayrıca elde edeceğiniz geliri federal vergi otoritesi olan IRS (Internal Revenue Service)'a bildirmek için sizden sosyal güvenlik numarası, SSN (Social Security Number) isteyecektir. Ancak banka hesabı açtırmak isteyen herkes sosyal güvenlik numarası (SSN) alamaz. Şayet SSN almaya elverişli değilseniz, vergi mükellefi numarası, ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) almanız gerekecektir. Bu numarayı almak için yapmanız gerekenleri bankanızdan ya da okulunuzun yabancı öğrenci ofisinden öğrenebilirsiniz.

  Eğer eşiniz veya bağlı olduğunuz başka biri varsa ortak hesap (joint acount) açtırmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda aynı olanaklardan iki (veya daha fazla) kişi birlikte yararlanırsınız, ancak hesap açtırmak için gereken belgeler her kullanıcıdan istenecektir.
   
 5. EjjeNNa Administrator

  Harcamalarınızı nakit, çek, kredi kartı veya banka kartı seçeneklerinden hangisiyle yaparsanız yapın ama mutlaka dikkatli davranın. Kredi kartı numaranızın ve son kullanma tarihinin başkalarının eline geçmemesine özellikle dikkat edin.

  Üzerinizde ve evinizde yüklü miktarlarda nakit para bulundurmayın, çünkü pekçok yabancı öğrenci hırsızlığa maruz kalmıştır. Her gün ne kadar paraya ihtiyacınız olacaksa o kadar ve acil durumlar için fazladan 10 veya 20 dolar bulundurun. Paranızı tek bir cepte veya cüzdanda taşımayın. Erkekler cüzdanlarını ön ceplerinde taşımalı, bayanlar ise el çantalarını sürekli yanlarında bulundurmalıdır. Bayanların genelde yaptığı yanlışlardan biri restoran veya kütüphane gibi kalabalık yerlerde çantalarını sandelyelerinin arkasına asmaktır. Erkekler de cüzdanlarını ceket veya paltolarında bırakmak yerine her an yanlarında taşımalıdırlar. Alışverişlerinizde paranızın üstünü mutlaka sayarak alın.

  ATM (otomatik vezne)'leri kullanırken özellikle dikkatli olun. Eğer mümkünse kapalı kabinli ATM'leri ve olabildiğince gündüz saatlerinde kullanın. Etrafınızda şüpheli biri varsa veya bir şekilde rahatsız hissettiyseniz ATM'yi kullanmayın. Paranızı çektikten sonra asla makinenin önünde veya görünür bir yerde para saymayın. İşleminizi tamamlamadan ve ekranda yeni müşteri için yazılar belirmeden makinenin başından ayrılmayın, aksi takdirde sizden sonra gelen hesabınıza girip paranızı çekebilir. Kayıtlarınız için bütün ATM işlem makbuzlarını saklayın. Şifrenizi istisnasız hiç kimseye vermeyin.

  Çek üzerinde yazıyla ve rakamla tutarı yazarken arada boşluk bırakmamaya özen gösterin.

  Çek defteriniz, banka kartınız veya kredi kartınız kaybolur ya da çalınırsa olabildiğince çabuk bankaya bildirmelisiniz. Pekçok bankada kredi kartınız veya banka kartınız çalınma veya kaybolmaya karşı sigortalıdır. Ancak 24 saat süre içinde bankanıza durumu bildirmezseniz ve kartınızdan harcanma yapılırsa bankanız problem çıkarabilir.
   
 6. EjjeNNa Administrator

  Hesabınızın kontrolünü yapmak sizin sorumluluğunuzdadır. Kendinizin veya bankanızın hata yapmadığını teyit etmek için kayıtlarınızı gözden geçirin.

  Hesabınızı ilgilendirebilecek eyalet yasalarını mutlaka öğrenin. Örneğin; New York eyaletinin yasalarına göre beş yıl boyunca hiç para hareketi olmayan 'Certificate of Deposit' (mevduat sertifikası) hesabı kapatılmış sayılır.

  Genelde bankaların ATM'den günlük para çekme limiti vardır. Fazla nakte ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, tedbirli davranmanız gerekebilir.

  Aynı sistemde olmak şartıyla başka bir bankanın ATM'sinden para çekebilirsiniz, ancak bu durumda hem kendi bankanıza hem de diğer bankaya masraf ödersiniz.

  Harcamalarınız nakitle ödemek kayıt tutmanızı gerektirmeyeceği için daha pratik gelebilir. Ancak aldığınız ürünle ilgili bir problem çıkarsa satış fişi (receipt) istenecektir. Eğer alışverişinizi kredi kartı veya banka kartı (debit card) ile yaparsanız, kartın kayıt fişi yeterli olacaktır çünkü kredi kartınızla yaptığınız her harcama kayıtlıdır.

  Faturalarınızı zamanında ödeyiniz, aksi takdirde gecikme ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca geç ödediğiniz her fatura kredi geçmişiniz için çok büyük bir eksi puan olacaktır.

  Hesabınızdan otomatik ödeme 'auto debits' emri verirken dikkatli olmalısınız. Çünkü otomatik ödeme yapılmasını istediğiniz firmaya hesabınızdan araştırılmaksızın talep ettiği para ödenecektir. Otomatik ödeme emri sayesinde müşterilerinden fazla para alan veya dolandıran firmalar olmuştur.
   
 7. EjjeNNa Administrator

  Amerika'da eğitiminiz sırasında mutlaka bir çek hesabına (checking account) ihtiyacınız olacak. Çek hesabı, paranızı güvende saklarken harcamalarınızı yapmanızı ve ödemelerinizin kayıtlı olmasını sağlayan hesap türüdür. Bazı bankalar müşterilerinden çek hesaplarında asgari bakiye tutmalarını isterler. Bu durumda genellikle hesapta duran paraya faiz uygulanır bu da aylık hesap ücretini karşılamaya yetebilir. Bankaların farklı tiplerde çek hesapları vardır. Bunların arasındaki fark hizmetin sınırlandırılıp genişletilmesinden dolayı aylık hesap masraflarının farklı olmasıdır. Hesabınızı kullanış şeklinize göre bir hesap tipi seçerseniz daha az ücret ödersiniz. Örneğin bankada vezneye gitmeden (veya sınırlı sayıda giderek) işlemlerinizi ATM'den yaparsanız hiç ücret ödemeyeceğiniz bir hesap bile açtırabilirsiniz. Aynı şekilde az sayıda çek kullanacağınızı düşünüyorsanız yazdığınız çek başına ücret alan bir hesap da açtırabilirsiniz. Bankanızın size sunduğu tüm seçenekleri değerlendirip hesap tipini ona göre belirlemeniz gereksiz masraf ödemenizi önleyecektir.
  Asla hesabınızda olmayan para için çek yazmayın, çünkü hem hakkınızda yasal işlem yapılır hem de ceza ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca karşılıksız çek yazmak (bouncing check) bankanıza karşı sizi mahçup durumda bırakacak ve kredi geçmişiniz açısından büyük bir eksi puan olacaktır. Bu yüzden tüm harcamalarınız ve özellikle ATM'den çektiğiniz paranın kaydını tutmaya özen göstermelisiniz.

  Aslında bütün çek hesaplarındaki paranızı banka kartları (debit cards) veya ATM kartları ile kullanabilirsiniz. Bu kartlar, bir şifre ile size banka tarafından verilir. Böylece otomatik veznelerden para çekip yatırabilir, pekçok bankacılık hizmetlerini 24 saat, bankaya gitmeden yapabilirsiniz.

  Bankanız size bir kredi kartı vermeyi önerebilir. Dikkatli kullanmak kaydıyla kredi kartı hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kredi kartınızla yaptığınız harcamaları daha sonra faizi ile birlikte ödemeniz gerektiğini akıldan çıkarmamak gerekir. Kredi kartlarını acil durumlarda kullanmak üzere bulundurmak en iyi çözümdür.

  Bankalar, her ay yatırılan ve çekilen miktarları, katılan faiz tutarını gösteren hesap bildirim cetveli (statement) gönderirler. Bu raporun doğruluğunu kontrol etmek tamamen hesap sahibinin sorumluluğundadır. Eğer bir yanlışlık varsa düzeltilmesini istemek en doğal hakkınızdır. Bu şekilde hesap kayıtlarının müşterinin bilgisine sunulmasına 'reconciling the accounts' denir.

  Eğer Türkiye ile Amerika'daki hesabınız arasında karşılıklı havale (wire transfer) yapmak istiyorsanız her iki bankanın sisteminin ülke dışına havale gönderip almaya elverişli olması gerekir. Unutmamanız gerekir ki böyle bir para transferinde her iki banka da havale tutarı ile orantılı masraf alacağı için, hesap bakiyenizde beklemediğiniz miktarda değişiklik olacaktır. Bu tip masrafları da kayıtlarınızda tutmanız gerekir. Banka havalesinin en büyük avantajı posta çekiyle gönderilen havalelerde olduğu gibi gecikme olmamasıdır. Eğer bankanızın sistemi uluslararası havaleye elverişli değilse aracı bir banka aracılığıyla havale gerçekleştirilir, bu durumda havalenin hesabınıza ulaşması üç güne kadar sürebilir. Bankanızın uygulamasını ve havale süresini öğrenmeniz yararlı olacaktır.

  Tasarruf hesabı uzun süre için kullanmayacağınız paranızı güvende tuttuğunuz, düşük de olsa paranıza faiz aldığınız hesap türüdür. 'Certificates of Deposit' (Mevduat Sertifikası) da bir çeşit tasarruf hesabıdır ancak farkı çok daha yüksek faiz almanıza karşılık daha uzun süre (genelde aylar veya yıllarca) paranıza hiç dokunmadan bankada tutma zorunluluğudur. Paranızı bankada tuttuğunuz süre arttıkça alacağınız faiz de artacaktır.

  Pekçok banka kısaca NOW (Notice of Withdrawal) adıyla anılan ve tasarruf hesabıyla çek hesabının birleşimi olan bir hesap türü sunmaktadır. Bu hesapla sınırlı sayıda çek yazabilirsiniz ve aynı tasarruf hesabında olduğu gibi paranıza faiz alırsınız. Bu tip bir hesap, bakiyesinde yüklü miktarda parası olup az sayıda çek kullananlar için idealdir.
   
 8. EjjeNNa Administrator

  Cashier's Checks
  Otomobil veya ev alımı gibi kişisel çeklerin kabul edilmediği alışverişlerde kullanılan özel bir çektir. Banka tarafından hesabınızdaki paraya karşılık verilir.

  Checking Reserve (Kredili Mevduat Hesabı)
  Yazdığınız çeklerin karşılıksız çıkmasını önleyen hizmettir. Çek sorulduğunda hesapta yeterli bakiye olmasa da çek karşılanır, banka tarafından hesabınıza yatırılan paraya faiz uygulanır.

  Credit Reference (Kredi Referansı)
  Banka tarafından başka bir kuruma müşterisinin kredi geçmişi hakkında verilen resmi mektup.

  Draft
  Posta ile para göndermek için kullanılan ve bankadan satın alınan bir çeşit çektir. Çekin karşılığı müşterinin hesabından alınır, dolayısıyla kişinin o bankada hesabı olması gerekir. Alıcı kurum 'draft' ile çekin karşılığı olmasını garantilemiş olur. Özellikle şehirler arası ödemelerde kullanılır.

  Foreign Currency Exchange (Döviz Alışverişi)
  Yabancı para birimlerinin dolara çevrilmesidir. Genelde bankalar belirli bir tutara kadar döviz değişimi işlemi yaparlar ve döviz fiyatları bankadan bankaya farklılık gösterir.

  Loan (Kredi)
  Belirli bir süre sonra faizi ile birlikte ödenmek üzere bankadan alınan borç.

  Money Orders

  Posta ile para göndermek için kullanılan, para karşılığı bankadan satın alınan bir çeşit çektir. 'Money order'ın 'draft'tan farkı nakit para karşılığı satın alındığı için kişinin bankada hesabı olmasını gerektirmemesidir. Özellikle şehirler arası ödemelerde kullanılır. Alıcı kurum 'money order' ile çekin karşılığı olmasını garantilemiş olur.

  Night Deposit
  Bankanın dış kısmında, mesai saatleri dışında para ve çek yatırmak için kullanılan kutudur.

  Notary Public (Noter)
  Dökümanların geçerliliğini ve doğruluğunu onaylayan kişi, noter.

  Safety Deposit Boxes (Müşteri Kasası)
  Banka müşterilerin değerli eşyalarını veya önemli dökümanlarını bırakabildikleri kişisel kasadır.


  Traveler's Checks (Seyahat Çeki)
  Seyahat esnasında para veya kişisel çek yerine kullanılabilen, bankadan satın alınan özel bir çektir. Geçerli olabilmesi için çek sahibi tarafından imzalanması gerekir. Seyahat çekleri özellikle uluslararası seyahatlerde kullanılır.

  Watch Signature (İmza Teydi)
  Sahte çeklerle hesabınızdan para çekilmesini önleyen imza teyit sistemidir.
   
 9. EjjeNNa Administrator

  Annual Percentage Yield (Yıllık Getiri Yüzdesi)
  Elde edilen faizin hesaptan çekilmemesi ve yıl boyunca aynı faizin uygulanması sonucu elde edilebilecek maksimum gelirdir. Bu şekilde kullanılan bir hesapta alınan faize tekrar faiz uygulandığı için yüksek gelir elde edilir.

  Auto Debit (Otomatik Ödeme)İstediğiniz kurumlara hesabınızdan otomatik olarak ödeme yapılmasını sağlayan sistemdir. Örneğin, kullandığınız otomobil kredisi için yaptığınız aylık ödemeleri bu yolla yapabilirsiniz.

  Balance (Hesap Bakiyesi)
  Hesabınızdaki para miktarıdır. Eylem olarak kullanıldığında hesap bildirim cetvelinizdeki kayıtlar ile çek karnenizde tuttuğunuz kayıtların karşılaştırılmasıdır.

  Charge-back Fee (Karşılıksız Çek Cezası)
  Yazılan çekin karşılıksız çıkması sonucu banka tarafından müşteriye kesilen cezadır.

  Check Cashing (Çek Yazmak)
  Nakit yerine çek yazarak banka hesabından ödeme yapmak.

  Checkbook (Çek Karnesi)
  Çekler, para yatırma fişi (deposit tickets) ve harcamaların kaydedilebildiği çek kaydını (check register) içeren çek karnesidir. Çek hesabı açıldığında banka tarafından verilir.

  Credit
  Hesaba para yatırılması.


  Credit Union (Kredi Kooperatifi)
  Sadece üyelerine bankacılık hizmeti veren finans kuruluşudur.

  Debit
  Banka hesabından para çekilmesi.

  Debit Card (Banka Kartı)
  Nakit, çek veya kredi kartının yerine alışverişlerde kullanılabilen banka kartıdır.

  Direct Deposit (Direkt Havale)
  Hesap sahibi dışındaki kişi ya da kurumlardan hesaba para yatırılmasıdır.

  FDIC Insurance
  Devlet tarafından, hesaba yatırılan paranın 100000 dolara kadar olan kısmının devlet güvencesi altında olmasıdır. Bu güvence, 1929'daki Büyük Buhran'dan sonra bankalara olan güvenin yeniden sağlanabilmesi için getirilmiştir.

  Insufficient Funds / Overdraft (Yetersiz Bakiye)

  Hesapta olandan fazla tutar için çek yazılması.

  Personal Identification Number (PIN)
  Banka kartı ya da ATM kartı için kullanılan şifredir.

  Service Charge (Masraf)
  Banka tarafından, verilen hizmetlere karşılık alınan ücrettir.,

  Stop Payment (Ödeme Durdurma)
  Daha önce yazılmış bir çekin ödenmemesi için hesap sahibi tarafından bankaya verilen emirdir.

  Teller (Veznedar)
  Bankada para alışverişini yapan görevli.

  Truncated Checks
  Müşteri tarafından kullanılıp ödenen ve banka tarafından işlemi tamamlanıp dosyalanan çekler.
   
 10. illegal_18 Well-Known Member

  paylaşım için tşk...
   

Sayfayı Paylaş