Abartmayla ilgili sözler

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 4 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Abartma ile ilgili tarihe geçmiş deyimler

  Atıp tutmak:
  Ankamı: 1. Kendi gücünü aşacağı işler yapacağını söylemek, abartılı konuşmak. 2. Birisinin arkasından ileri geri konuşmak, kötü sözler etmek.”Yüzüne karşı söyle, arkasından atıp tutma adamın.”

  Bire bin katmak:
  Ankamı: Olduğundan çok göstermek, abartmak.”Bire bin katarak anlatmaya bayılır.”

  Cart curt etmek:
  Ankamı: Göz dağı vermek ya da övünmek amacıyla abartılı konuşmak.”Karşımda cart curt edip durma.”Bir pire için yorgan yakmak

  Pireyi deve yapmak:
  Ankamı: Küçük, basit bir olayı büyütüp mesele yapmak, aşırı abartmak.

  Devede kulak:
  Ankamı: 1.Kıyaslanan şeyler arasındaki orantısızlığı belli etmek için kullanılır. 2.Bütüne göre çok ufak bir parça.”Onun yaptığı iş devede kulak kalır.”

  Burnundan kıl aldırmamak:
  Ankamı: Oldukça huysuz olmak, kendisine hiç söz söyletmemek, kendisinin eleştirilmesine fırsat tanımamak, en küçük yergiye tahammül göstermemek.”Amma da burnundan kıl aldırmaz bir adammışsın; söylesene, nasıl konuşacağız seninle?”

  Burnu düşse almaz:

  Ankamı: Kendini fazla beğenmis ukala küçük dağları ben yarattım edası takınan kişiler için söylenir. “Kızkardeşin de maşallah evlendikten sonra burnu yere düşse almaz oldu.”

  Burnundan solumak:
  Ankamı: İşi başından aşkın olduğu için gözü hiçbir şey görmemek, çok öfkelenmiş olmak.”Adam burnundan soluyor, sakın üstüne gitme, yoksa konuştuğuna pişman olursun.”

  Gözleri fal taşı gibi açılmak:

  Ankamı: Hayret, şaşkınlık ve öfke gibi sebeplerle gözleri iri iri açılmış olmak.

  Etekleri tutuşmak:
  Ankamı: Çok telâşlanmak, heyecanlanmak.”Babasını parkta göremeyince etekleri tutuşmaya başladı, yoksa gelmeyecek miydi?”

  Ağzı kulaklarına varmak:
  Ankamı: Çok sevinmek, sevindiği her hâlinden belli olmak. “Takdirname eline verilince sevincinden ağzı kulaklarına vardı.”
   


Sayfayı Paylaş