Abalı Dede Türbesi

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 2 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Memlik Köyündeki 'Abalı Dede Türbesi'
  Abalı Baba Türbesi, Abalı Dede Türbesi, Abalı Dede Türbesi Memlik


  Köyün adı Memlükten gelmektedir, "Memlük" kelimesi bir şahsın özel mülkü anlamina gelmektedir, daha sonra Memlik olarak değişime uğramıştır. 700 yıllık geçmişe sahip, Ankara manzaralı güzel bir köydür.

  Köyün kuruluşu içerisinde türbesi bulunan Abalı Baba'ya dayanır. Abalı Baba (Hacı Baba) halk arasındaki yaygın inanca göre ise Hacı Bayram-ı Veli ile çağdaş gösterilir ve onun hakkında menkıbeler anlatılır. Tarihi kaynaklarda kişiliği hakkında bilgi bulunmayan, geçmişte ve günümüzde de halkın büyük bir teveccüh gösterdiği bu dervişin, Anadolu’ya gelen “seyyid”lerden olabileceği düşünülmektedir. Çünkü seyyid olanlar için “al-i aba’dan”, yani Peygamberin soyundan gelen anlamını taşıyan bu kelimenin zamanla “abalı”ya dönüşmüş olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca Anadolu’da yaygın olan ve halk tıbbı denilen “ocak” şeyhi de olabilir. Günümüzde bazı hastalar psikolojik şifa için buraya götürülmektedir.

  23 Temmuz 2004 tarih ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür.

  Abalı Dede Türbesi Memlik

  Çoğu kişinin sadece Memlik olarak bildigi ABALI DEDE 1351 yılında o gunku adı MEMLUK olan Memlik 'te dogdu 1426 yılında yine dogdugu yer olan Memlik köyünde 77 yaşındayken vefat etti Abalı Dede bütün hayatını ibadet hayır ve hasenattan sonra bina yapımı ve tamir işleriyle devam etti.

  [​IMG]

  Abalı Dede adının nereden geldigi üzerinde yapılan araştırma sonucunda elde edilen bilgiler şöyledir.

  Veli Hazretleri, ibadet, hayır ve hasenetleri dışında önce MEMLIK zaman zaman da civar köylerdeki yıkılmaya yüz tutmuş veya tamir olacak bütün binaları onarırmış.

  Abalı Dede Bu çalışmalarını sürdürürkende Aba Sayaktan yapılmış yakasız uzun üstlük giyermiş bu yüzden ABALI DEDE adını almıştır.

  Memlik Abalı dede türbesini başta akıl hastaları olmak üzere felçliler ziyaret ederler. Bu rahatsızlıgı olan kişiler mezarin yanına yatırılır. Eğer şifa bulacak ise kendinden gecer, geçtiginde o mübarek Zatin görünmeyen elleri ile sıvazlanır.
   


Sayfayı Paylaş