AB Komisyonu önerisiyle tüm araçlarda ESP zorunlu olacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  AB Komisyonu, sunduğu yeni öneriyle yol güvenliğini artırmak üzere tüm araçlarda ESP®’yi zorunlu hale getiriyor.

  23 Mayıs 2008 tarihinde AB Komisyonu yol güvenliğini büyük ölçüde artıracak yeni bir yönetmelik önerisi yayınladı. Yayınlanan bu teklifin ana unsurlarından birisi Elektronik Stabilite Programının (ESP®) yeni tescil edilen tüm taşıtlarda 2012’den itibaren, tüm yeni taşıtlarda ise 2014’ten itibaren zorunlu donanım haline getirilmesi. 2007 yılında, ABD Trafik Güvenliği İdaresi NHTSA, 4.5 tona kadar brüt ağırlığı olan 2012 ve üzeri tüm taşıtların standart olarak ESP® ile donatılmasını şart koşan düzenlemeleri yürürlüğe koymuştu.

  Araştırmalarla savrulma riskini önemli ölçüde azalttığı ispat edilen ESP® tek aracın dahil olduğu ölümcül kazaların sayısını yüzde 30 ile yüzde 50 arasında düşürebiliyor. Seri üretimine ilk olarak 1995 yılında Bosch’un Mercedes-Benz ile ortaklaşa yürüttüğü bir projeyle geçilen ESP®’nin geliştirilmesi devam ediyor.

  2007 yılının ilk yarısında trafiğe çıkan tüm araçların yüzde 47’si ESP® donanımına sahipken, bu oran Almanya’da yüzde 77, diğer Avrupa ülkelerinde ise Almanya’dakinden daha düşük. Normalde üst sınıf araçlarda standart donanım olarak bulunan sistem, küçük sınıf araçlarda opsiyonel olarak bulunuyor ya da bir seçenek olarak sunulmuyor. Bu sebeple, 2007 yılının ilk yarısında Avrupa’da yola çıkan küçük sınıf araçların yalnızca yüzde 15’inde ESP® sistemi bulunuyor.

  ESP®‘nin yanı sıra araç güvenliğine ilişkin diğer teknolojilerin de önde gelen tedarikçilerinden olan Bosch, AB Komisyonu’nun 2001 yılında sayısı 50 bini bulan trafik kazalarındaki ölümleri, 2010 yılına kadar yarı yarıya azaltma hedefine destek olmak için çalışıyor. Bu doğrultuda Bosch, 2004’te “AB Yol Güvenliği Anlaşması”’nı ilk imzalayan kuruluşlardan biri oldu ve ESP®’nin faydalarına ilişkin “ESP®’yi seçiniz!” adlı bilgilendirme kampanyasına da yoğun bir biçimde destek veriyor.

  Dünyanın bir numaralı otomotiv teknolojileri üreticisi Bosch, kurumsal sloganı “Yaşam İçin teknoloji” doğrultusunda araştırma ve geliştirme harcamalarının önemli bir bölümüyle yol güvenliğinin artırılmasına yatırım yapıyor. Bosch’un üzerinde çalıştığı sistemler, gelecekte kazaların tamamen önlenmesi ya da ciddiyetlerinin azaltılmasına yardımcı olacak..

  [​IMG]
  27.10.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş