AB den oto camı karteline rekor para cezası

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  AB Komisyonu, kartel oluşturdukları gerekçesiyle oto camı üreticileri Fransız Saint-Gobain, Japon Asahi, İngiliz Pilkington ve Belçikalı Soliver'e 1 milyar 384 milyon euro'yla tarihinin en yüksek para cezasını verdi.

  AB'den yapılan açıklamada, 1998'den 2003 yılı başlarına kadar oto üreticilerini ve tüketicileri "dolandıran" kartelin, 2003 yılında 2 milyar euro'luk büyüklüğe ulaşan Avrupa oto camı pazarının yüzde 90'ını kontrol ettiği bildirildi.
  AB Komisyonu, kartel oluşumunda yer alan şirketler arasında, en yüksek para cezasını 896 milyon euro'yla Saint-Gobain'a uyguladı. Dünyanın en büyük oto camı üreticisi Fransız şirketin cezası, daha önce de kartel oluşumuna dahil olması nedeniyle yüzde 60 zamlandı.
  Bu arada rekor para cezasının ardından Paris Borsası'nda Saint-Gobain hisseleri yüzde 4 kayıpla 28.52 euro'ya inerken şirketten yapılan açıklamada, AB'nin para cezasının "aşırı ve orantısız olduğu" iddia edilerek kararın iptali için yargıya gidileceği belirtildi.
  Pilkington'a 370 milyon euro ceza yazan AB, soruşturmaya yardımcı olan Japon Asahi'nin 227 milyon euro'luk cezasını, yüzde 50 indirimle 113.5 milyon euro olarak belirledi. Kartel oluşumunun en küçük şirketi Belçikalı Soliver'e ise 4.4 milyon euro para cezası verildi.
  AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Neelie Kroes, AB tarihinde bir kartele ve bir şirkete (Saint-Gobain) en yüksek para cezasını uyguladıklarını belirterek bundan "dolandırırsanız ağır ceza alırsınız" şeklinde ders alınmasını istedi. AB'nin daha önceki rekor para cezası, 992 milyon euro'yla Şubat 2007'de 5 asansör üreticisine (ThyssenKrupp, Schindler, KONE, Otis ve Mitsubishi) verilmişti.
  12.11.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş