A-B Serisi gençleşti ’dur-kalk’a ekonomik çözüm getirdi

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve ot-gu tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Dünyada petrol fiyatlarının katlanarak artmasıyla otomotiv üreticileri daha ekonomik, az yakıt harcayan motor ve sistemler üzerine daha da yoğunlaştı. Lüks otomotiv üreticisi Mercedes, ’Eko-start stop’ adını verdiği sistemi sayesinde yüzde 9’a varan oranda yakıt tasarrufu sağlamayı amaçlıyor..

  [​IMG]


  Mercedes’in ilk kez A ve B serisinin manuel vitesli seçeneklerine yerleştirdiği sistem, kırmızı ışık ya da trafik sıkışıklığının yoğun olduğu durumda sürücünün vitesi boşa alarak ve frene basmasıyla aktif hale geliyor. Bu işlemle motor stop ediyor. Tekrar çalıştırmak ise çok kolay. Sadece frenden ayağınızı çekmenizle motor hemen çalışıyor. Tekrar çalıştırma sırasında motor, gücünü bir elektrik motorundan alıyor ve aracı harekete geçiriyor. Belirli bir hıza ulaştıktan sonra ise elektrik motoru devreden çıkıyor. Bu sayede de yüzde 5-9 arasında yakıt tasarrufu sağlanıyor.
  Gençleştirdiği A-B serisini Almanya’nın başkenti Berlin’de tanıtan Mercedes’in bu serilerdeki standart donanımı da artırıldı. Tasarımda A serisi yeni ön hatlar, yeniden şekillendirilen far, tampon ve ön ızgaralarıyla dikkat çekiyor. İki dizel dört benzinli motor seçeneği yanına bir de doğalgaz ve benzinle çalışan motoru ekleyerek ürün gamını B serisinde genişleten Mercedes’in dış çizgileri de gövde rengine uygun malzemeler kullanılarak daha büyük ve geniş bir görünümle yollara çıkıyor.


  Ağustos başında Türkiye'de

  Mercedes’in A serisi 30 bin Euro, B serisi ise 34 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla Ağustos ayında Türkiye’de satışa sunuluyor. 2007 yılında 1.149 adetlik satış gerçekleştirdiği B serisinde büyük bir başarı yakalayan Mercedes Türkiye, 2008 yılı için bu seride 1400 adetlik satış hedefi amaçlıyor. Üç yıldan az bir sürede 350 bin adedin üzerinde satılan B Serisindeki değişiklikler özellikle motor üzerinde yapılırken benzinli modellerde yakıt tüketiminde ciddi azalmalar göze çarpıyor. B-150 100 kilometrede 6.6 oranında, B-170 ise 6.8 oranında yakıt harcıyor. Dizel yakıtlı B-180 100 kilometrede 5.2 litre, B-200 ise 5.4 litre motorin tüketiyor. Sadece Eko-start stop ve benzinli motorda yapılan daha düşük yakıt tüketiminin dışında Mercedes bir de B-170 NGT adlı doğalgazlı motor seçeneği ile de dikkat çekiyor. 116 beygir gücüne sahip bu aracın en önemli özelliği istendiğinde doğalgaz istendiğinde ise benzinli olarak kullanılabilmesi. Yakıt kullanımına karar ve ren sürücü direksiyondaki bir tuşla yakıt türünü istediğinde değiştirebiliyor. Doğalgazlı kullanımda araç 100 kilometrede 4.9 kg doğalgaz harcıyor. Benzin kullanımında ise 100 kilometrede 7,3 oranında yakıt harcanıyor. Doğalgaz tercih edildiğinde elde edilen tasarruf ise yüzde 50’yi buluyor. Şehir içi trafiği için Mercedes’in Avrupa’da en ideal versiyonu olan A serisinde ise satış hedefi 100 adet. İki araç arasındaki 4 bin Euroluk fark nedeniyle B serisi Türk kullanıcılara daha cazip geliyor. Mercedes A serisini sipariş üzerine Türkiye’ye getiriyor..

  11.06.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş