9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 15 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü
  9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü, 9 şubatdünya sigarayı bırakma günü, 9 şubat haber, dünya sigara birakma günü hakkında yazı,

  Dünyada her 3 saniyede bir kişi sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli halk sağlığı sorunlarından biri sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı, tüm dünyada en önemli önlenebilir hastalık nedenidir.

  Akciğer kanserinin yüzde 90'ı, kronik bronşitin yüzde 75'i, kalp hastalıklarının yüzde 25'i sigaradan kaynaklanmaktadır. Akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyenlerde yüzde 3, günde 1 paket içenlerde yüzde 61, 1-2 paket içenlerde yüzde 217'dir. Bu veriler doğrultusunda; dünyada her 3 saniyede bir kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiği bildiriliyor.

  9 şubat dünya sigara bırakma günü
  Sigarayı bırakmaya karar vermek bir gün bütün bağımlıların karşı karşıya kalacakları bir sorundur. Her şey karar vermeyle başlar ama iç çatışmaları yüzünden bu kararı olabildiğince erteleme ,sonunda mecbur olarak bırakma gününe dek düşünmeme eğiliminde olurlar.Dünya sigarayı bırakma günü, sigarasız günü, mücadele günü gibi özel tarihler bu karar günü için iyi uyaran olurlar.

  “Sigarayı bırakmanın en büyük gerekli şartı motivasyondur. Kişinin motivasyonunu sürekli yüksek tutması, bunu bir refleks olarak yaşamının odağına yerleştirmesi gerekir. “Aynen bir boks maçı” gibi gardınızı düşürdüğünüz anda yumruğu burnunuza yiyeceğinizi bilmelisiniz. Sigarasız, sağlıklı yaşamı yaşamınızda en önemli karar olarak hep canlı tutmalısınız yoksa “bir sigara içsem ne olur sanki “ diye düşünmeye başlarsınız ve sonunda bağımlılığa geri dönersiniz.

  Sigara ve Üzüntü
  Üzüntü en önemli geri dönüş nedenlerinden biridir.Üzüntü kişinin motivasyonunu (sadece sigarayı bırakma motivasyonu değil, aynı zamanda yaşama motivasyonu, iş yapma motivasyonu, insanlarla birlikte olma motivasyonu vs.) kıran bir durumdur. Üzüntülü kişi kendisini ve hayatı değersiz hisseder ve öfkesini hemen kendi vücuduna madden ve manen zarar vererek yatıştırmak ister.

  Bir olaya üzülen kişi, üzüntüsünü gidermek için sigaradan medet umma eğilimine girer, çünkü geçmişte en üzüntülü anlarında sigara onu rahatlatmıştır. Ayrıca sigara vücuda maddi zarar vermekte en etkili yöntemdir. Kişinin zihni burada da hızlı ve kolay çözümü dayatır.
  Oysa daha güzel bir çok çözüm kuşkusuz vardır; örneğin SPOR. Bir kısa yürüyüş, bir dostu aramak, bir müzik dinlemek… Endorfin denilen ağrı kesici ve mutluluk verici hormonların salgılanması bu eylemlerle çok kolay gerçekleşir. Kişi daha önce sigarayla aşabildiği kısır döngüleri bu yollarla kırabilir ve daha sağlıklı daha mutlu olabilir. Kolay ama zararlı yolu tercih etmek ile zorca ama sağlıklı yolu tercih etmek arasında ilk günlerde zorlanılsa da hemen sağlıklı yollara alışılacağı görülecektir.

  Sonuç olarak kendimizi en zayıf ve değersiz hissettiğimiz üzüntülü anlarda sigaranın çözüm olamayacağını bir kez zihnimize yerleştirince diğer bağlantı noktalarında da işe yarayacağını görürüz. Stress, alkol ve sigarayı bağladığımız başka konularda da teker teker spor, müzik, arkadaşlık gibi yollarla mücadele edebileceğimizi fark ederiz.
   


Sayfayı Paylaş