657 Rapor Kesintisi

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Devlet Memurlarının Maaşlarından Rapor Kesintisi Yapılması
  Raporlu iken yapılan maaş kesintisi hakkında

  657 rapor yönetmeliği

  1 yıl içerisinde kullanılan hastalık ve izin sürelerinin toplamı 7 günü aşması halinde aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar %25 eksik ödenir.Bir Memurun bir yıl içerisinde ancak 7 gün rapor kullanma hakkı vardır.

  Bir yıl içerisinde 7 günü geçen her gün için maaşından kesinti uygulanır.

  Yalnız Sağlık Kurulu ile verilen Heyet raporları kesintiye tabi değildir.

  Raporun maaşdan kesinti hesabı ise;

  Personelin Özel Hizmet ve Yan ödeme tutarlarının her gün için % 25 oranı kadar kesinti yapılır.

  Formülü ;

  (Maaş Katsayısı x Yan Ödeme Puanı x %25 /30 x Gün Sayısı) =Y.Ö.

  (Maaş Katsayısı x (Öz.Hiz.9500*% ) x %25 /30 x Gün Sayısı) =Ö.H


  Rapor kesintisi hakkında soru ve cevaplar, netten alıntı;

  Soru: selamlar
  ben 657 sayılı kanuna tabii bir devlet memuruyum. benim sorum sağlık raporuyla ilgili bundan yaklaşık 3 ay önce gece nöbetim esnasında sağ omzum çıktı acile gittim ve doktor bana 20 gün rapor verdi. ben bunu işyerine bildirmedim ve o süreyi çalışarak geçirdim. bu gün bölge müdür yardımcım benim müdürüme raporu hastahaneden gelen sevk kağıdında gördüğünü raporlu personelin çalıştırılamayacağını söylüyor. olayın üzerinden 2 ay geçmiş. ben raporu iş yerime bildirmedim ve çalıştım. bölge müdür yardımcım benim maaşımdan 20 günlük sağlık raporu kesintisi yapılmasını yaklaşık 100 ytl tutuyor bunu maliyeye yatırmam gerektiğini söylüyor. kullanmadığım bir sağlık raporu dolayısıyle maaşımdan kesinti yapılabilirmi. eğer bu soruşturma konusu yapılırsa ben raporu işyerine bildirmediğim için herhangi bir ceza alırmıyım. müdür maaş kesimi cezasına kadar alabilirsin diyor. benim müdürüm beni raporlu olduğum halde çalıştırdığı için ceza alırmı. şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

  Cevap:
  657 sayılı yasanın 105/1.maddesinde "Memurlara hastalıkları halinde, verilecek raporlarda gösterilecek lüzum üzerine, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın aşağıdaki esaslara göre izin verilir." hükmü yer almaktadır.


  MEMURLARIN HASTALIK RAPORLARINI VERECEK HEKİM VE SAĞLIK KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞİN "HASTALIK İZİNLERİNİN VERİLMESİ" başlıklı 9.maddesinde de "Memurlara, merkezde kurum amirinin, illerde kurum amirinin teklifi üzerine mülki amirin, yurt dışında misyon şefinin onayı ile hastalık raporlarında gösterilen istirahat süreleri kadar hastalık izni verilir." hükmüyer almaktadır.
  Amiriniz, doKtor raporunda belirtilen istirahat ile Valilerin verdiği hastalık iznini birbirine karIştırmış. Merkezde çalışanlardan Genel Müdür, illerde çalışanlardan Valliler veya yetki devri yapılmış ise il kurum müdürlerinin onayı olmadan hastılık izni BAŞLAMAZ.
  Siz kendi sağlığınızı tehlikeye attığınız için disiplin yönünden cezalandırılma ihtimali yoktur.
  Diğer taraftan şube müdürünüzün konudan haberi olmadığı için de yine sorun yoktur.
  En önemlisi sanırım;
  Fiilen çalıştığınız döneme ilişkin sürelere ait ödelemerde kesinti yapılması, gasp değil ama benzer gibi ağır bir durumu doğrurur. Dolayısı ile TCK nın 257.maddesi uyarınca kişisel zarara neden olan görevi kötüye kullanma suçu oluşabilir. Ağır hizmet kurusundan, bu parayı kesmeleri halinde faizi ile birlikte geri alabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi yapan veya yaptıranlara da, sorumlu olur.

  Hiç böyle bir durum duymamıştım. Çok ilginç, gülünç ve aslında ağlanacak vahim bir örnek....
  Önder ÖZLEM

  Soru cevap isimler değiştirilmeden netten alıntıdır.
   


Sayfayı Paylaş