64 Çekirdekli Super Akilli Cep

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Ekim 2011 başlatılmıştır.

  1. OrKuN Well-Known Member


    64 çekirdekli işlemci, düşünmesi bile heycanlandiriyor insani ama heralde akü ile falan gezeriz yanimizdaApple'ın iPhone 4S'i çift çekirdekli ilk iPhone olurken, diğer cep telefonları da çift çekirdeğe daha yeni geçmişken Adapteva, 64 çekirdekli işlemcileri cep telefonlarında ve tablet bilgisayarda kullanmak istediğini açıkladı.

    Epiphany IV ismi verilen 64 çipli işlemciler, tıpkı çok ileri düzey bilgisayarların "Süper Bilgisayar" diye adlandırıldığı gibi cep telefonlarını "Süper Akıllı Telefonlar"a çevirebilir. Bu şekilde cep telefonlarında ileri düzey işlemler için kolaylık sağlamakla kalmayacak, çok daha farklı teknolojilerin geliştirilmesine ve şu anda imkansız görünen bir çok işlevin, kolayca uygulanmasına olanak tanıyacak.

    Örnek vermek gerekirse, Apple'ın çift çekirdekli A5 çipi 1.5 gigaflops'luk işlem gücü sağlıyor. Adapteva'nın 64 çekirdeklik işlemcisi ise 70 gigaflops'a kadar çıkabiliyor. Bu da "hareket tanıma" ve "yüz tanıma" gibi teknolojilerin cep telefonunda uygulanırlığının önünü açacak.
     


Sayfayı Paylaş