5 Maymun Yazı

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 29 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  5 Maymun ve Toplumsal/Kurumsal Negatif Ögrenme

  Kafese bes maymun koyarlar. Ortaya da bir merdiven konur ve onun tepesine de iple bir kangal muz asilir. Her bir maymun merdivenleri çikarak muzlara ulasmak istediginde disaridan üzerine soguk su sıkılır. Her bir maymun ayni denemeyi yapar, buz gibi soguk suyla islatilir. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam islanirlar. Bir süre sonra muzlara dogru hareketleneni diger maymunlar engellemeye baslar. Su kapatip maymunlardan biri disari alinir, yerine yeni bir maymun koyulur.

  İlk yaptigi iş, kosup muzlara ulasmak için merdivene tirmanmak olur. Fakat diger dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu bir de döverler. Daha sonra islanmis maymunlardan biri daha yeni bir maymunla degistirilir. Ve o da merdivene ilk yaptigi atakta dayak yer. Bu maymunu en siddetli ve istekli döven de biraz önce digerleri tarafindan engellenen ve ilk dayagi yiyen birinci yeni maymundur. Islak maymunlardan üçüncüsü de degistirilir. Bu da ilk ataginda digerleri tarafindan cezalandirilir.

  Diger dört maymundan yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdüklerikonusunda hiç bir fikirleri yoktur ama en istahli dövenler de onlardir. Sonra en bastaki islanan maymunlarin dördüncü ve besincisi de yenileriyle degistirilir. Ama tepelerinde o bir kangal muz hala asili oldugu halde artik hiç biri merdivene yaklasmamaktadir. Neden mi? Çünkü burada isler böyle gelmis ve böyle gitmektedir. Maymunlardan farkımız olmalı.
   


Sayfayı Paylaş