5 ayda 5 bin adet sattı, enbaşarılı 6 ülkeden biri oldu

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  KÜRESEL krize rağmen 2009'da pazara sunduğu orta sınıftaki yeni modeli Cruze'nin de desteğiyle 10 bin 450 adetlik Chevrolet satışıyla rekor kıran Türkiye, hızlı girilen 2010 yılının daha ilk 5 ayında dünyanın en başarılı 6 Chevrolet ülkesinden biri oldu. Geçtiğimiz yıl sonunda yeniden yapılanarak General Motors (GM) Türkiye'nin bünyesinden çıkıp yoluna tek başına devam eden Chevrolet'in Türkiye Genel Müdürü Murat Aydın, "İlk 5 ayda 5 bin adetlik satışla, Türkiye'de binek otomobil satışlarında 8'inciliğe yükseldik. Satışların yüzde 35 artması bizi Chevrolet dünyasında da ilk 6 ülke arasına soktu. Çin, Brezilya, Hindistan, Fransa, Ukrayna ile birlikte Türkiye satışlarını en fazla artıran 6 ülke oldu" dedi.

  [​IMG]

  15 bin adedi zorlayacağız
  2010 yılı başında Chevrolet Avrupa'nın Türkiye için 9 bin adetlik satış öngördüğünü kaydeden Aydın, "Biz buna itiraz ederek 2009'dan daha fazla satış yapabileceğimizi söyledik. 2009'da 10 bin 450 adet rekor satışı artırıp en azından 10 bin 500 adetlik bir hedef koyduk. Ama ilk 5 ayda görüldü ki bu rakamın da çok üstüne çıkacağız. Hedeflenen bütçenin yüzde 40'ını şimdiden tamamladık. Biz bu yıl en az 13 bin adet satarız. Benim kişisel görüşüm araç bulursak 15 bini zorlayacağımız yönünde" dedi.

  2 ayda 1 yıllık Captiva sattık
  Bunun en iyi göstergesinin 4X4 modelleri Captiva olduğunu kaydeden Aydın şöyle konuştu: "Ocak ayında 2010 yılı için 1200 adetlik Captiva satışı öngörmüştük. Şubat sonunda bunu revize ederek Nisan-Mayıs ayı için 1200 adet sipariş verdik ve şu anda neredeyse 1200 adedin tamamını sattık. Yani bir yılda satmayı düşündüğümüz Captiva'yı 2 ayda bitirdik. Son iki aydır ayda 600'e yakın Captiva satıyoruz. Tabiki önümüzdeki iki ay bu kadar satamayacağız ama yılı 2 bin adedin üstünde tamamlayacağımız bir gerçek."

  Yeni Aveo ile hedef ilk 5 marka
  Chevrolet'in asıl çıkışını ise 2011 yılında tamamen yenilen Aveo ile yapacaklarını söyleyen Aydın şöyle konuştu: "Aveo önümüzdeki yılın ilk yarısında yenileniyor. Cruze gibi çok iddialı bir tasarıma sahip olacak. Hem hatcbcak hem de sedan versiyonu olması, bir de üstüne üstlük küçük dizel motorların bulunması bizim elimizi çok güçlendirecek. Hedefimiz yeni Aveo'yla birlikte Türkiye'de ilk 5 marka arasına girmek."

  Başkan ve lojistikçi kapıştı İsveç'ten zorla araç aldık
  2009 yılında ÖTV indirimiyle birlikte araç bulmakta zorlandıklarını hatırlatan Murat Aydın, "Başka ülkelerden araç almak öyle kolay bir iş değil. Biz 10 bin 450 adedin 3 bin 500'ünü başka ülkelerden temin ettik ama çok zorlandık" dedi. Özellikle İsveç'ten 200 Captiva almak için Chevrolet Avrupa Başkanı'na bile defelarca yazı yazdığını söyleyen Aydın şunları söyledi: "Mayıs ayında Captiva'ya yoğun bir talep vardı. Biz de araştırdık İsveç'te 200 adet araç olduğunu öğrendik. Araçlar gümrükten çekildiği için Chevrolet'in lojistik direktörü almamızı istemedi. Bunun üzerine Avrupa başkanına yazarak konuyu aktardım. Bunun üzerine Avrupa Başkanı ve Lojistik direktörü arasında tartışma bile yaşandı. Sonuçta aldık ama çok zorladı bizi. Başka ülkelerin kotasından araç almak öyle bahsedildiği gibi kolay değil."

  Lüks markalara kafa tutuyor
  CHEVROLET, Türkiye'de yüksek vergi dilimine giren 1600 cc üst otomobil satışlarında da lüks markalara kafa tutuyor. Nisan sonu itibariyle Türkiye'de 1600 cc üstü 3 bin 445 adet lüks otomobil satılırken, Chevrolet 626 adetle, BMW, Mercedes, Land Rover ve Volvo gibi markaları geride bıraktı. Chevrolet, toplam 713 adet satışla 1600 cc üstü binek otomobil pazarında yüzde 20.70 paya ulaşan Audi’den sonra pazar ikincisi oldu. Bu dönemde Mercedes-Benz’in payı yüzde 7.87, Land Rover’ın yüzde 2.93, Volvo’nun yüzde 2.96 olarak gerçekleşti.

  Camaro ve Corvette'yi ilk etapta 3 bayide satacağız
  CHEVROLET Genel Müdürü Murat Aydın, efsanevi Amerikan modelleri Corvette ve Camaro'nun satışına 2011 yılı başında başlayacaklarını belirterek, "Bu iki modeli Ekim ayında İstanbul'daki Auto Show fuarında sergileyeceğiz. Türkiye'deki imajımızı artıracak modeller. Biz ilk etapta 3 bayide bu araçları satmak istiyoruz" dedi. Bu konuda şu an çalıştıklarını kaydeden Aydın, bugün bu iki modelin Türkiye'de çok iyi bir bilinirliği olduğunu belirterek, "Biz tüm bayilerimize bu araçları vermek istiyoruz. Bunun için bir strateji oluşturmaya çalışıyoruz. Bu modeller için yatırım yapılması gerekiyor. Ne kadar satarsak bunu karşılayabiliriz buna bakıyoruz. Ama biz Anadolu'da da bu modellerin rahat satılacağını düşünüyoruz" diye konuştu.
  24.05.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş