40 Kudsi Hadis

Konusu 'Dini Programlar' forumundadır ve kurt26 tarafından 14 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. kurt26 Well-Known Member


  40 Kudsi Hadis

  [​IMG]

  Eser, büyük İslâm âlimi İmam Gazâlî'ye (r.a) aittir. İmam Gazâlî , bu eserde kırk KUDSİ hadisi bir araya getirerek güzel bir öğüt, uyarı ve ahlâk kitabı oluşturmuştur.

  Kişisel görüşüm
  İnsanı bulunduğu halden uyandıran ve kendine getiren hadislerdir.Her müslümanın okuması anlaması gerektiğini düşünüyorum.


  1.KUDSİ HADİS
  Yüce Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır:
  "Ey âdemoğlu!
  Öleceğini kesinlikle bilen bir kimsenin, nasıl sevindiğine şaşarım!
  Yine, hesaba çekileceğine kesin olarak inanan bir kimsenin nasıl mal topladığına, kabre gireceğini kesin olarak bilen bir kimsenin nasıl güldüğüne şaşarım!
  Âhirete inancı olanın dünyada nasıl huzur bulduğuna, dünyanın geçiciliğini bilen birinin ona nasıl güvenip bel bağladığına şaşarım!
  Yine dili ile âlim kalbi ile cahil olana, su ile bedenini yıkayıp temizleyen fakat kalbi temiz Olmayana insanların kusurları ile meşgul olduğu halde kendi kusurlarına hiç bakmayana şaşarım!
  Yüce Allah'ın kendisini gördüğünü bildiği halde O'na isyan edene şaşarım!
  Tek başına öleceğini, kabre gireceğini, hesap vereceğini bilen birinin beni bırakıpta nasıl insanlarla yakın dostluk kurduğuna şaşarım!
  Hiç şüphesiz benden başka ilah yoktur ve Muhammed benim kulum ve resulumdur.

  26. KUDSİ HADİS
  Yüce Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır:
  "Ey âdemoğlu!
  Çokça azık edininiz (hayırlı, salih amel biriktirin); çünkü yol uzundur. Allah a karşı kulluğunuzu güzel ve sağlam yapın; zira deniz derindir. Ameli hakkıyla yerine getirin; çünkü sırat incedir. Yaptıklarınızı ihlâsla yapın; zira sizi hesaba çekecek olan Allah her şeyi görmektedir.
  Senin bütün arzuladıkların cennette, rahatın âhirettedir. Orada senin için güzel huriler vardır. Sen benim için ol, ben de senin için olayım. Dünyayı küçümseyip iyileri severek bana yaklaş. Şüphesiz Allah, iyilik sahiplerinin sevabını zayi etmez."

  Not:Yaptığım çalışmalar ücretsiz olup izin alınmadan dağıtılıp faydalanılabilir.


  Link
  http://islamilminfazileti.weebly.com/uploads/1/5/4/2/15423182/40_kudsi_hadis.rar
   


Sayfayı Paylaş