40 bin şarj istasyonu geliyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 3 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  40 bin şarj istasyonu geliyor
  TÜRKİYE'de otomotiv firmalarının üretim, hükümetin altyapı ve düzenleme çalışmalarını başlattığı elektrikli araçlar için en büyük adımı ABD'li bir firma atıyor. Elektrikli taşıtlar için şarj istasyonu teknolojisinde dünya lideri olan ABD merkezli Coulomb Technologies, Türkiye'ye 2 yılda 243 milyon Euro yatırımla 40 bin 450 şarj istasyonu kuracağını açıkladı. İstanbul'u dünyadaki 4 merkezinden biri yapan şirket, ilk şarj istasyonlarını bu yılın ilk yarısında kurmaya başlayacak.

  [​IMG]

  BİRÇOK uluslararası otomotiv devinin Türkiye'yi elektrikli araç üretim üssü yapma girişimlerinin ardından hükümet devreye girip gerekli altyapı çalışmalarına başlandığını açıklarken, bu konuda en büyük adım atıldı. Elektrikli taşıtlar için şarj istasyonu teknolojisinde dünya lideri olan ABD merkezli Coulomb Technologies, Türkiye'ye 2 yılda 243 milyon Euro yatırımla 40 bin 450 şarj istasyonu kuracağını açıkladı. Bu yılın ilk yarısı sona ermeden şarj istasyonlarını öncelikli olarak Marmara Bölgesi ve büyük şehirlerde kurmaya başlayacak şirket, 2010 sonuna kadar 927 istasyonu elektrikli araçların kullanımı için hizmete sokacak.

  İstanbul 4 merkezden biri
  ABD merkezli Coulomb Technologies’in, 82 ülkeden oluşan Avrupa, Afrika ve Ortadoğu pazarında faaliyet gösteren yatırımcı şirketi 365 Energy Group, 4 merkez ofisinden birini İstanbul’da kurdu. Şirket, bu merkezden kontrol edilecek 32 ülke arasından Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Rusya ve Ukrayna'yı ilk 5 yatırım ülkesinden biri olarak belirleyip çalışmalarına başladı. Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinin yapılandırılmasını İstanbul merkezli 365 Enerji Teknolojisi ve Hizmetleri adlı şirket yürütecek. Şirketin CEO'su ise Ahmet Yapışlar adlı 33 yaşında bir Türk. Yapışlar, 365 Energy Group’taki Satış ve Satış Kanallarından Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinin yanı sıra, Türkiye dahil Gelişmekte Olan Avrupa ve Avrasya’daki akıllı şarj istasyonu ağının oluşturulması operasyonunu yönetiyor.

  Türkiye en hızlı ülke olacak
  Yapışlar, Türkiye’de bu yıl içinde trafiğe çıkması beklenen ilk elektrikli otomobillerin yolda kalmayacağı bilgisini verdi. Yapışlar, aralarında Amsterdam, Düsseldorf, Bochum, Dublin, Londra, Kopenhag ve Madrid gibi Avrupa’nın önemli metropollerinin de bulunduğu 117 kentte, 365 Energy Group tarafından akıllı şarj istasyonu ağlarınını kurulduğunu belirterek, "Türkiye elektrikli otomobil ve diğer taşıt araçlarına Avrupa'da en önce ve en hızlı geçecek ülkelerden biri olacak" diye konuştu.

  Erdoğan'ın rolü
  Yapışlar, şunları söyledi: "Özal’lı yıllardaki telekom altyapımızdaki yenileme ve son teknolojiye geçiş hareketi nasıl ülkemizi 'çağ atlatıp' gelişmiş ülkelerin bir adım önüne geçirdiyse, elektrikli otomobillere geçişimiz ve bunların altyapısının kurulması da aynı şekilde çağ atlatacak bir teşebbüs olarak görülmelidir. Türkiye taşıt parkındaki elektrikli araç oranı ve dönüşümü Avrupa’ya göre çok hızlı gelişecek ve yüzde 40’ları aşabilecek. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün, Devlet Bakanımız Zafer Çağlayan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bürokrasiden gelen açıklamalar bu yeni fırsatı gördüklerini ortaya koyuyor."
   
  10 yılda 1 milyar Euro yatırıp ilkini turistik bölgede açacak
  TÜRKİYE'de ilk şarj istasyonlarını kurmak için 3 büyük kent ve bazı merkez ilçe belediyeleri ile görüşmeler yaptıklarını kaydeden Ahmet Yapışlar, "Ağırlıklı yaya ve turist trafiği olan, aynı zamanda çevre koruma ve yoğun ticaret bölgesi durumundaki bir merkezi işaret edebiliriz" dedi. Yapışlar, Türkiye'de bu yıl için toplam 9.6 milyon Euro'luk yatırım planlarının olduğunu, 2 yıl içinde başlayacak süreç ile bu rakamın 243 milyon Euro'ya ulaşacağını, 10 yıllık dönemde ise milyar Euro sınırını zorlayacağını kaydetti. Yapışlar, "Bu yatırımın kaynağı ise bağlı bulunduğumuz Coulomb Technologies ile 365 Energy Group’un bünyesinde bulunan Amerikalı, Avrupalı yatırımcılar, özkaynaklarımız, ve yerel işletme ağımız olacaktır" diye konuştu.

  3 tip istasyon var, şarj 3-20 dakika kadar sürüyor
  AHMET Yapışlar, her elektrikli aracın yararlanabileceği şarj istasyonları hakkında şu bilgileri verdi: "Bizim 3 farklı tipte istasyonumuz mevcut. Birincisi, ev tipi dediğimiz gece boyunca şarj etmeye elverişli olan 1'nci seviye şarj noktalarımız. İkinci seviye ise orta-uzun süreli park halindeki araçların kullanacağı şarj noktalarımız. Üçüncü seviyemiz ise hızlı şarj noktalarımız. Bunları da altyapısı müsait bölgelerde çabuk hizmet almak isteyen müşterilerimizin kullanımına sunacağız. Şehir içinde ve şehirler arası otoyollarda birçok noktada kurulacak olan 'ChargePoint' şarj noktalarımız sayesinde elektrikli araç sahipleri kendi akü sistemlerine bağlı olarak araçlarını 3-20 dakika arasında bir sürede şarj edebilecekler."

  Hükümete ve belediyelere Hollanda'da brifing verdik
  TÜRKİYE'de Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile aynı zamanda da büyükşehirler ve ilçelerinin başkan ve yöneticileriyle yurtdışı uygulamalarıyla ilgili bilgi alışverişlerinde bulunduklarını vurgulayan Ahmet Yapışlar, "Ocak ayında İstanbul, Bursa ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri ve otomotiv sektörü yetkililerinin de katıldığı şarj noktalarımızın Amsterdam Belediyesi tarafından hangi modelle uygulandığını, şehre ve insanlarına yararlarını ve gelecek planlarını anlatan geniş bir bilgilendirme toplantısı için Amsterdam’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdik" dedi.
   
  İki tip ücret olacak 
  KURACAKLARI şarj istasyonlarındaki ücretlendirme konusunda da bilgi veren Ahmet Yapışlar, “İlgili bakanlıklar ve kamu yönetimleri tarafından elektrikli araçların vergilendirilmesi ve şarj istasyonları mevzuatı hazırlanıyor. Bizim bu konudaki uygulamamız ancak bu çalışmalar neticelendikten sonra belli olacak. Şu anda ABD ve Avrupa uygulamalarına göre hesaplamalar yapıldığında elektrikli taşıtların diğer yakıt türlerine dayalı taşıtlara göre ortalama yüzde 71 tasarruf sağlayacaklarını hesaplıyoruz. Ancak mevzuat belli olduktan sonra tarifelerimizi açıklayacağız. Uygulama olarak da aylık sabit ücret ve kullanım kaynaklı iki tip ücretlendirme olacak” dedi. 
  29.03.2010, Pazartesi
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş