388@0

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SHaDe_19 tarafından 26 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

 1. SHaDe_19 Well-Known Member


  [​IMG]


  Dabbe nedir?
  Dabbe, Kuran-ı Kerimde Neml suresi 82.ayette geçen ve 1300 yıldan fazladır İslam alimlerinin ne olduğu hakkında ortak bir zeminde buluşmadıkları bir varlıktır. Kıyamete çok yakın çıkacağına inanılan bu varlık, topraktan çıkacak, herkese aynı anda etki edecek, onlarla konuşacak ve şimdiye kadar yeryüzünde eşi benzeri görülmemiş bir şiddet uygulayacak.

  Ahir Zaman ve Dabbetü'l-Arz
  Kuran; hükmü kıyamete kadar geçerli olan, müminlerin hayatının tüm alanlarını kapsayan, her hükmün eksiksiz yer aldığı Allah'ın eşsiz kitabıdır. Kuran'ın en büyük mucizelerinden biri, ilk vahyin inmesinden bu yana, her asırda yaşayan tüm Müslümanların onda kendi çağlarına bakan bir yön, bir işaret bulabilmeleridir. Kuran'da ahir zaman konusuna da işari olarak değinilmiştir. Özellikle peygamber kıssalarında ahir zamana bakan işari manada ayetler bulunmaktadır. Bu kıssalar üzerinde düşünüldüğünde günümüzdeki olaylara işaret eden çok önemli sırlar bulmak mümkündür. Allah müminleri kıssalar üzerinde düşünmeye teşvik eder:
  Andolsun, onların kıssalarında temiz akıl sahipleri için ibretler vardır. (Bu Kuran) düzüp uydurulacak bir söz değildir, ancak kendinden öncekilerin doğrulayıcısı, her şeyin çeşitli biçimlerde açıklaması ve iman edecek bir topluluk için bir hidayet ve rahmettir. (Yusuf Suresi, 111)
  Kuran her asra bakan bir kitaptır ve ayetlerin birçoğunda birden fazla anlam yüklü olabilmektedir. Ayetlerdeki işaretler de bunun açık delillerindendir. Kuran, Peygamberimiz (sav) döneminde yaşanan olaylara, türlü gelişmelere baktığı gibi, ahir zamandaki olaylara da bakmaktadır.
  Ayetlerde Peygamberimiz (sav) döneminde müminlerin yaptıkları mücadele, adaletli uygulamaları ve yaşantıları aktarılırken, aynı zamanda tüm asırlara yönelik öğütlerde de bulunulmaktadır. Her bir ayet, dikkatli okuyanlar için yüklü anlamlar içermekte, ayetlerde insanların ihtiyaç duydukları herşey açıklanmaktadır.

  [​IMG]
   


 2. EjjeNNa Administrator

  ellerine sağlık güzel paylaşım...
   
 3. GuNaHKaR Well-Known Member

  saolasın...paylaşım için
   
 4. ShaDow_19 Well-Known Member

  Ellerine sağlık dostum...
   
 5. YaRaLi CoCuQ Well-Known Member

  güsel paylasım
   
 6. SHaDe_19 Well-Known Member

  dabbenın 2012 de gercek olacagı soylnıyor arkadaslar ayrıca
   
 7. desayamu Well-Known Member

  guzel paylasım
   

Sayfayı Paylaş