30 undan sonra bisiklet modası

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  GEÇEN yıl 1 milyona yakın bisikletin satıldığı Türkiye’de bu yıl 1 milyon 200 binlik satış rakamı bekleniyor. Bisiklet Endüstrisi Derneği Başkan Yardımcısı Bayram Akgül, bisiklet kullanıcılarının artık sadece çocuklar olmadığına, 30’undan sonra bisiklet alanların sayısında artış olduğuna dikkat çekerken, satışların 4 mevsime yayıldığını belirtti.

  30’undan sonra bisiklete binen arttı, satışlar 1 milyonun üzerine çıktı

  BİSİKLET yollarının yok denecek kadar az olduğu ülkemizde, geçen yıl 1 milyona yakın bisiklet satılırken, Bisiklet Endüstrisi Derneği Başkan Yardımcısı Bayram Akgül, satışların 2010’da 1 milyon 200 bine yükseleceğini söyledi. Bu artışta, çocuk ve gençler kadar yetişkinlerin de payı bulunduğuna dikkat çekiyor. Çocukluğunda bisiklete binemeyenler, çocukken bindikleri bisikletin keyfini unutamayanlar 30’undan sonra bisiklet sahibi oluyor. 40’ını 50’sini aşıp, bisikletle şehirlerarası turlara çıkanlar, bisikletin genç oyuncağı olduğu yönündeki inanışı yıkıyor.

  Satışlar 4 mevsime yayılıyor
  Bisiklet Endüstrisi Derneği Başkan Yardımcısı, Salcano Bisiklet’in patronu Bayram Akgül, havalar güzelleşmeye başladığı zaman ve karne dönemlerinde bisiklet satışlarının arttığını ancak, satışların son yıllarda 4 mevsime yayılma eğilimi gösterdiğini söyledi. Türkiye’de bisikletle ilgili istatistikler yok denecek kadar az. Bisiklet kullanımıyla ilgili artışı, bisikletle ilgili internet sitelerine ilgiye bakarak saptamak mümkün.

  İnternette buluşma
  İstanbul ve Ankara’daki Delta Bisiklet Mağazaları zincirinin sahibi Ulaş Baydar’ın kurduğu “bisikletforum” sitesinde aktif üye sayısı 22 bin 830’a ulaşmış durumda. 1996-1998 yılları arasında ağır, kalitesiz market bisikletlerinin insanları bisikletten soğuttuğunu söyleyen Ulaş Baydar, değişimi şöyle anlattı: “Yurtdışına çıkıp, oralarda bisiklete ne kadar önem verildiğini görenler, dönüşte bisiklete başlıyor. Yurtdışına çıkan sayısının artması, bisiklete binen sayısını ciddi şekilde tetikledi. İnsanlar, bireysel spor yapmak için, doğaya çıkmak için ya da hobi amaçlı bisiklete binmeye başladılar.”

  Tercihler değişiyor
  “MTB-TR” dağ bisikleti haber sitesinin aylık reytingi, 65 bin civarında. Siteyi hazırlayan Mimar Alptekin Başkır, bisiklet kullananların artışıyla ilgi şu gözlemini aktardı: “10 yıl önce bisiklete binmek için Belgrat ormanına gittiğimizde, herkes birbirini tanırdı. Şimdi orada o kadar çok bisiklete binen var ki, tanımak mümkün değil.”

  22 kişiye 1 bisiklet düşüyor
  TÜRKİYE’de kayıt altında olmayan bisiklet sayısı kesin olarak bilinmiyor. Bir bisikletin ortalama ömrü gözönüne alındığında, ülkemizde 22 kişiye bir bisiklet düştüğü tahmin ediliyor. Hollanda Bisiklet ve Otomotiv Sanayi Derneği’nin (RAI) verilerine göre, 16.5 milyonluk ülkede 2009 1 milyon 300 bin bisiklet satılmış. Hollanda’daki toplam bisiklet sayısı 18 milyon.

  Bisikletçi profili hızla değişiyor
  TÜRKİYE’de bisiklet profili hızla değişiyor. Kullanıcı profili market bisikletinden, fiyatları 350 Euro’dan başlayan yüksek donanımlı, hafif bisikletlere kayıyor. “Bisiklete düz şehirlerde binilir” söylemi, yerini “Bisikletin çıkamayacağı yokuş yoktur”a bırakıyor. İki tekerlekli “Şeytan arabası”, başka ülkelerde olduğu gibi işe gidip gelme seçenekleri arasına da yerleşiyor. Bisikletçilerin, donanım, biniş teknikleri, toplu sürüşler, tur güzergahları konusunda fikir alışverişi yaptıkları sitelerin sayısı artık iki elin parmaklarını geçiyor. Bisiklete yönelik talebin yükselişi, kask, tayt, eldiven, çanta, bagaj gibi bisikletçinin olmazsa olmaz aksesuarlarının satışını da tetikliyor. Bisiklet dükkanları, bisikletle ilgili her ürünün bulunabileceği marketlere dönüşüyor.

  Yabancı markalar akın etti
  BİSİKLETE yönelik talebin artışı, yabancı markaları Türkiye’ye çekti. İstanbul’da, Ortaköy, Sirkeci Kadıköy üçgenindek kalan bisiklet mağazalarında, Cannondale, Scott, Trek, Specialized, Corratec, Amoeba, Marin, Merida, Cube, Giant, GT, Drag, Schwınn, Strida, Dahon markalarını bulmak mümkün. Bazılarına ömür boyu kadro garantisi verilen bu bisikletlerin fiyatı ortalama 350 eurodan başlıyor. İthal bisikletler arasında alüminyum ve karbon kadrolular çoğunlukta. Fiyatlar, bisiklet hafifledikçe, donanım kalitesi arttıkça 10 bin euroya kadar yükseliyor. Sedona, Geotech, Kron, Salcano, Bianchi, Ümit, Bisan, en çok tanınan yerli markalar. Tamamına yakının kadroları uzak doğuda üretiliyor. Üzerlerine Shimano ya da Sram setler takılıyor. Aralarında, fiyat-performans oranı yabancı markalara göre çok iyi olanlar var.

  Bisikletçiye yol yok
  TÜRKİYE’de bisikletçilerin özlediği, özel bisiklet yolları dikkate alınmayacak kadar az. Pek çoğu, belediyelerin sahillere yaptığı gezinti amaçlı yollar, ülkede bisiklet kültürü yerleşmediği için daha çok yayalar tarafından kullanılıyor. Şampiyon bisikletçi Maden Mühendisi Çağatay Avşar’da bu yolsuzluğun kurbanı oldu. Haziran ayında, Ankara Gölbaşı’nda çevre yolunda bisikletiyle antrenman yaparken, emniyet şeridine giren bir otomobil, Çağatay Avşar’a çarpıp kaçtı. Avşar, kazada hayatını yitirdi.

  Tek başına 1900 kilometre
  ŞARKÖY’de oturan 52 yaşındaki emekli İbrahim Yurtseven, geçen yıl tek başına çıktığı bisiklet turunu 1900 kilometre yol yaparak tamamladı. Tur anılarını anlattığı sitede, yola çıkmadan önce antreman yapmadığını, biraz düz koşu yaparak vücudunu diri tutmaya çalıştığını söylüyor. “Antremanı nasıl olsa yolda yaparım” deyip, basmış pedala. Şarköy’den Bursa’ya otobüsle geçmiş. Bursa, Yenişehir, Bilecik-Vezirhan, Gölpazarı, Taraklı, Göynük, Mudurnu, Abant, Bolu, Kastamonu, Sinop, Bartın, ve değişik güzergahtan Bolu, Düzce, Sakarya, İznik, Gemlik, Bursa, Karacabey, Biga, Lapseki, Gelibolu etabını tamamlayıp, Şarköy’deki evine döndü. Yolculuk boyunca bisikletin bagajında taşıdığı çadırda kaldı. Turu üç haftada tamamladı.

  Türkiye 6’ıncı sırada
  Almanya 4.320.000
  Fransa 3.417.000
  İngiltere: 3.311.000
  İtalya 1.780.000
  Hollanda 1.388.000
  TÜRKİYE 1.000.000
  İspanya: 900.000
  Polonya: 684.000
  Danimarka: 600.000
  Belçika: 500.000
  İsveç: 485.000
  Avusturya: 465.000
  Çek Cumhuriyeti 370.00
  Portekiz 350.000
  Finlandiya 339.000
  Macaristan 300.000
  Slovakya 250.000
  Yunanistan 220.000
  Bulgaristan 210.00
  Romanya: 150.000
  Slovenya 110.000
  İrlanda: 90.000
  21.07.2010, Çarşamba
   


 2. pult Well-Known Member

  Sevindirici bir gelişme,tamiz ulaşım,trafik dedi yok,sağlık içinde çok faydalı daha ne olsun,birde bisikletler için yollar daha çok yapılsa dadından yinmez valla :)
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  bir tanede ben almayı düşünüyordum desem yaşım ortayamı çıkarki :) bugün fiyatlara bakıyordum bende tesadüfe bak
   
 4. pult Well-Known Member

  Benim gizlim saklım yok yaşım 35.gencim enerjiğim rockn roll dinlerim :)
   
 5. ot-gu Genel Sorumlu

  ben yirmilerden otuzlara geçme sendromumu yaşıyorum ne :confused:

  cheers cheers cheers
   
 6. pult Well-Known Member

  O sendrom olacak hocam,ben şimdiden 40 sendromunu düşünüyorumdontknow.
   
 7. ot-gu Genel Sorumlu

  neee 40 mı düşünemiyorum bile, ömür gidiyo wallahi
   
 8. pult Well-Known Member

  Sıramız geldiğinde gideceğiz hocam,her canlı ölümü tadacak demiş Yüce yaradan,bundan kaçış yok,insan işte can tatlı üzülüyorsun ister istemez.

  Bisiklet konusunu neye çevirdik yahu:)
   
 9. ot-gu Genel Sorumlu

  Sıralamada sadece avrupa ülkeleri arasındamı yapılmış ne, adamların nüfuslarına bak satılan bisiklet satışlarına bak, gelir düzeyleride bizden çok çok iyi
   

Sayfayı Paylaş