25 Aralık'ta kutlanan "Christmas"ın Tarihçesi

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Christmas'ın Tarihçesi

  [​IMG]

  Bir Hıristiyanlık kutlaması olan Christmas'ın ortaya çıkışı İsa'nın doğum hikayesidir. Bu hikayeye göre;

  Roma, Sezar Augustus tarafından yönetilen büyük bir imparatorlukken ve İsrail Kral Herod tarafından idare edilirken, Nazareth adlı bir köyde Joseph ve Mary yaşıyordu. Joseph bir marangozdu ve Mary'de onun karısı olacak bir genç kızdı. Mary, bir gün Joseph'e rüyasında bir melek tarafından ziyaret edildiğini ve meleğin ona karnında Tanrı'nın oğlunu taşıdığını söylediğini bildirdi.

  Bu sırada imparator vergilendirme amaçlı yeni bir kanun çıkardı ve herkese doğdukları kasabalara dönmeleri için talimat verdi. Karnındaki çocuğu ile Mary ve Joseph de doğdukları köye doğru yola çıktılar. Vardıklarında gece olmuştu. Dinlenmek için bir yer aradılar ama otele vardıklarında hic boş oda kalmamıştı. Joseph, otel sahibine karısının hamile olduğunu ve doğuma yakın olduğunu belirtti. Otel sahibi de onların ahırda hayvanlarla birlikte kalmalarına izin verdi.

  Ertesi gece Mary bir oğlan çocuğu doğurdu ve meleğin söylemiş olduğu gibi adını İsa (Christ) koydu. Çocuk doğduğu zaman gökyüzünde büyük bir yıldız millerce öteden görülebilecek şekilde belirdi. Doğu'nun 3 kralı da bu yıldızı görebiliyordu. Krallar bunun bir işaret olduğunu düşündüler ve bu yıldızı takip etmeye karar verdiler. Bu 3 kral, Tarsus'un genç kralı Caspar, Arabistan'ın lideri Melchior ve Etopya'nın kralı Balthazar'dı. Günlerce develer üzerinde dağlarda, çöllerde yolculuk ederek bu parlak yıldızı takip eden krallar doğumdan 12 gün sonra İsa'yı ahırda buldular. Geceyi bir mağarada geçirdikten sonra da ülkelerine dönerek haberi etrafa yaydılar.

  İsa'nın kesin doğum tarihi bilinmemektedir. Eski bir Romen Takvimi (M.Ö. 336) Christmas'a Aralık 25 olarak yer verdi. Bu, İsa'nın doğum günü olarak belirlenen ilk gündür. Doğudaki kiliseler bu tarihe karşı çıktılar ve bu günü 1 Ocak günü olarak kabul ettiler.

  Tarihçiler, Christmas'ın putperestlerin yılın o zamanındaki kış gündönümü kutlamalarından etkilenen dini liderler tarafından 25 Aralık olarak belirlendiğine inanırlar. Kış gündönümü, yeniden doğumun temalarını içerir. Bu nedenle kilise yetkilileri İsa'nın doğumu düşüncesini varolan kutlamalarla birleştirmişlerdir. Bu zamanda insanlar özel yemekler pişirip hediyeler vermeye ve evlerini çoban püskülü ve ökse otları ile dekore etmeye başladılar.

  12. yüzyıldan itibaren Hıristiyanların en önemli kutlaması olan Christmas, ilk olarak sadece dini bir kutlama olarak başladı. Daha sonra dini olmayan dekorasyonlar, hediye verme ve ziyafetler popüler oldu.
   


Sayfayı Paylaş