2025 in yarışçıları

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 31 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Bu yıl 21-30 Kasım tarihleri arasında kapılarını açacak ’Los Angeles Otomobil Fuarı’ kapsamında beşincisi düzenlenen ’The Design Challenge’ tasarım yarışması yine otomotiv devlerinin en yaratıcı tasarımlarını yarıştırıyor. Geçtiğimiz yıl ’2057 yılının’ otomobillerini tasarlayarak dikkatlerini üzerine çeken otomotiv devleri bu yıl ise 2025 yılının yarışçı modellerini yarattı. Dünya devi 9 otomotiv firmasanın tasarım stüdyolarının katıldığı yarışmanın bu yılki teması ’2025’de motorsporları.’

  Amerikalı, Avrupalı ve Asyalı üreticilerin tasarım gruplarından oluşan takımların katıldığı ’Design Challenge Motor Sports 2025’ değişik motor sporları için tasarlanmış dokuz farklı tasarımın mücadelesine sahne oluyor. Ancak markalar sadece hazırladıkları tasarımlarla değil, otomobillerin yarışacağı yeni motorsporları dallarıyla da rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Örneğin Honda’nın, Great Race’ olarak adlandırdığı yarışta, araçlar Amerika boyunca karadan, Asya boyunca denizden ve Avrupa boyunca da havadan yol alacaklar. Diğer bir yandan Mercedes tarafından üzerindeki herşeyin enerjiyi en verimli şekilde kullanmak üzere tasarlanmış araçlarla yapılan yarışın temel amacı ise bu tasarımlarla örtüşecek şekilde enerjiyi en verimli şekilde kullanmak. Yani aynı miktarda elektiriğin depolandığı araçlar start verilmesiyle birlikte, enerji bitene kadar parkurda turluyor. Yarışın kazananı atılan tur sayısı ve enerjinin ne kadar verimli kullanıldığının hesaplanmasıyla belirleniyor.

  Rüzgar enerjisi bile kullanılıyor

  17 yıl sonrasının motorsporları için fazla fütüristik gibi görünse de, henüz bilgisayar ortamından bakabildiğimiz bu araçlar, günümüzde kullanılan pek çok teknolojiyi üzerlerinde barındırıyor. Çoğunluğu güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek yol alan araçlar arasında GM’in Volt konsepti, rüzgar enerjisinden de faydalanmasıyla rakiplerinden ayrılıyor. Geçen yıl düzenlenen yarışmada 2057 yılının otomobilleri tasarlanmış ancak uçan otomobil konsepti yarışmacılar arasındaki hiç bir marka tarafından kullanılmamıştı. Bu yıl ise Honda, sahip olduğu uçak teknolojisini otomobillere de yansıtmayı hedefliyor olacak ki, hazırladığı araca uçabilme yetisini de eklemiş. İşte 2025 yılında motorsporları:


  Mitsubishi’den 8x4’lük sürüş
  Mitsubishinin değişik yüzeylere adapte olabilen tasarımı MMR25, yenilikçi tekerlek tasarımıyla ’8x4’lük bir sürüş sunuyor. Normal araçlardaki lastikler gibi iki ön iki arka formasyonuyla yerleştirilmiş her birinde bağımsız sekiz silindirik lastik bulunan 4 hareket birimine sahip araç bu değişik özelliği ile her türlü yüzey şeklinde sorunsuz sürüşe sahip. Aero-dinamik özellikleri ve özel süspansiyon sistemi de çok farklı yol şartlarına uyum sağlayabilecek.

  [​IMG]

  Toyota, 550 km’ye ulaşıyor
  Toyota, ellerindeki teknolojyi uzun süre durma ihtiyacı duymadan yola devam edebilecek bir araç tasarlamak için kullanıyor. Yüksek verimli hidrojen hücreleri’nin yanı sıra araç üzerine entegre edilmiş güneş panelleri de aracın enerjisinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Yüksek hız ve virajlı yollarda maksimum performans için hareketli bir gövde tasarımına sahip araç, hıza göre genişleyip daralabiliyor. Toyota’nın tasarımı 550 kilometrenin üzerindeki hızlara ulaşabiliyor.

  [​IMG]

  Audi 2025’e şimdiden hazır
  Audi’nin en yeni yarış arabası prototipi R25 ’Dynamic Space Frame’ adı verilen bir yenilik sayesinde dinamik bir sürüşe sahip. Yol tutuşu ve R serisine yakışacak performans özellikleri ile 2025 yılına şimdiden hazır gözüken R25’in motorları gücünü bio yakıt ve şarj edilebilir elektrik bataryalarından alıyor. Kablosuz şarj ünitesine sahip bu bataryalar ise aracın herhangi bir yere bağlanmadan şarj edilmesine olanak tanıyor.

  [​IMG]

  BMW’nin hidrojenli tuz çölü yarışçısı
  Amerika’da oldukça popüler olan tuz çölü yarışlarının geleceği de ’Design Challenge’da yer buldu. BMW’nin kilometre karelerce genişlikteki boş alanlar için tasarladığı araç petrol varilleri hurda araba parçaları gibi dönüştürülmüş parçalardan oluşuyor. Yakıt olarak hidrojen kullanan araç, jel halindeki naylonla desteklenen tekerlekleri sayesinde maksimum yol tutuşa ulaşıyor.

  [​IMG]

  GM, gücünü 3 kaynaktan alıyor
  GM’in tasarımındaki en büyük yenilik, aracın enerjisini ’toprak, rüzgar ve ateş’ konsepti ile 3 ayrı çevreci kaynaktan sağlayabilmesi. ’Toprak’ konsepti aracın gücünü yerçekimi ve momentum gibi yeryüzü kaynaklı mekanik enerji türlerini kullanırken, ’rüzgar’ yan trübünler sayesinde aracın aerodinmik özelliklerinden, ’ateş’ ise güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden faydalanıyor. Ayrıca bu üçlü konseptin kullanıldığı bir eko-triatlon yarış serisi de Chaparal Volt ile adı geçen yenilikler arasında.


  Mazda yıldırımdan ilham almış
  Elektirik enerjili yarış aracı Mazda KAAN patentli bir elektronik tekerlek sistemine sahip. Yaklaşık 400 kilometre hıza ulaşabilen Mazda KAAN’ın pilot kabini tek kişilik. Tasarımında yıldırımlar ve elektrik alanları gibi doğada karşılaşabileceğimiz olaylardan ilham alınan Mazda KAAN için de ayrı bir yarış konsepti oluşturulmuş. 13 araçtan oluşacak takımla değişik formasyonlar içeren stratejilerle rakiplerini geride bırakmaya çalışacak.

  [​IMG]

  Mercedes’ten enerji yarışçısı
  Mercedes Benz’in yarış konsepti, F1 ve yat yarışları gibi ’lüks’ olarak tanımlayabileceğimiz bir seri. Üzerindeki herşeyin enerjiyi en verimli şekilde kullanmak üzere tasarlanmış araçlarla yapılan yarışın temel amacı da bu tasarımlarla örtüşecek şekilde enerjiyi en verimli şekilde kullanmak. Aynı miktarda elektiriğin depolandığı araçlar start verilmesiyle depolanan enerji bitene kadar parkurda turluyor. Yarışın kazananı atılan tur sayısı ve enerjinin ne kadar verimli kullanıldığının hesaplanmasıyla belirleniyor.

  [​IMG]

  VW’den jet yakıtlı Bio Runner
  Geçen yılın birincisi VW’in bu yılki tasarımı da oldukça dikkat çekici. Sürücülerin teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullanmalarını sağlıyan aracın kokpiti daha çok kafes içerisine alınmış motorsiklete benziyor. Kontrolü de motorsikletleri andıran Bio Runner’ın ’dual-turbine’ motorları patentli bir bio-sentetik jet yakıtı kullanarak 500.000 devir yapabiliyor.

  [​IMG]

  Honda hava kara ve suda gidiyor
  Honda’nın hava, kara ve suda hareket edebilmesi için tasarlanan aracı yanlızca bununla kalmayıp dünyanın etrafını turlamak üzere düzenlenecek bir yarış serisi için hazırlanıyor. ’Great Race’ olarak adlandırılan yarışta araçlar Amerika boyunca karadan, Asya boyunca denizden ve Avrupa boyunca havadan yol alacaklar. Honda’nın tasarımında bulunan Sonar ve eko-lokasyon sistemi aracın sürüş modunu parkur özellikklerine göre en uygun şekilde ayarlıyor..

  [​IMG]
  31.10.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş