2020 yılında tüm araçlar hibrid olacak

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 20 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Petrol fiyatları ve çevresel kaygılar otomotiv sektöründe alternatif enerji kaynaklarını kullanan teknolojilerin önemini hızla artırıyor. Bu konuda IBM tarafından yapılan bir araştırma, 2020 yılında üretilecek tüm araçların hibrid teknolojisene sahip olacağını ortaya koyuyor..


  Artık belirtileri iyiden iyiye hissedilmeye başlanan küresel iklim değişiklikleri, etkileri üzerinde tartışılsa da herkesin kabul ettiği bir gerçek. Özellikle de insanoğlunun burda taşıdığı sorumluk konusunda herkes hefikir. Araçlarımızda kullandığımız fosil yakıtların ve buna bağlı karbon emisyon değerlerinin de küresel ısınmadaki rolünü fark eden üreticiler, bu durumun önüne geçebilmek için ciddi önlemler alıyor. En son IBM gurubuna bağlı bir araştıma ekibinin yayınladığı raporda, otomotiv endüstrisinin geleceği araştırılırken, artık çoğu parametrenin küresel iklim değişikliği ve enerji sorunlarının etkisinde belirlendiğini ortaya koyuyor.

  Kaosun ötesindeki berraklık

  15 ülkeden 125 yetkiliyle yapılan görüşmelerin toplanmasıya ortaya çıkan rapor, 2020 yılına dair üreticilerin planlarını ve bu planları neleri gözönünde bulundurarak hazırladıklarını gösteriyor. 12 yıl sonrasını kastederek ’Kaosun Ötesindeki Berraklık’ başlığıyla yayınlanan raporda, otomotiv üreticilerinin çevresel sorunlar için bulduğu en ciddi çözüm olarak hibrid ve elektrikli motor teknolojileri gösteriliyor. Hali hazırda yüzde 3 altında bir pazar payına sahip hibrid araçların 2020 yılı itibari ile pazarı ele geçireceğine işaret edilen raporda, yapılan diğer araştırmalara göre 2013 yılına doğru 89’a yakın hibrit modelin dünya çapında 2 milyonluk satış rakamına ulaşacağı belirtiliyor. Yaklaşan enerji krizi, üreticilerin yakıt tasarrufunu araçlarında öncelik olarak görmeye başlamasında diğer bir neden olarak gösteriliyor. Raporda, hibrid motorlar gibi yakıt tasarrufuna doğrudan etki yapan teknolojilerin dışında, yeni nesil araçlarda kullanılan elektronik yol sistemleri ve sürücüyü bilgilendirmeye yönelik yeni teknolojilerin önemine de yer veriliyor. ’Akıllı otomobiller’in sahip olduğu bu tür teknolojilerin yakıt tasarrufu üzerindeki dolaylı etkilerine değinilen raporda, otomotiv sektörünün artık elektronik başta olmak üzere diğer teknoloji üreticileri ile beraber çalışmasının gerekliliğine vurgu yapılıyor.

  Kullanıcının da önceliği çevre

  Raporda dikkat çeken diğer bir nokta da insanların araçlardan öncelikli beklentilerinin de çevreci yönde olması. Yine IBM grubunun yaptığı başka bir araştırmaya göre, araç sahibi olmak isteyenlerin alacakları otomobilden öncelikli beklentileri, yakıt tüketimindeki verim olarak gösteriliyor. Ancak aracın çevre dostu olmasının kullanıcıların araçlarında ikinci önemli özellik olarak araması çevreci özelliklerin, güvenlik, vergiler, aracın ikinci el fiyatı veya markası gibi araç alırken dikkat edilecek konuların hepsini geride bıraktığını gösteriyor..

  [​IMG]
  [​IMG]

  20.08.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş