2015'de Çıkacak Windows 9 Detayları

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 30 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Windows 9'dan Beklenenler
  2015 civarında ortaya çıkması olası Windows 9 nasıl olmalı ve Windows 8 bize bu konuda neler söylüyor?

  Hyper V: Tüm patentler, gerçek bir özelliğe dönüşmese de Windows Server 8 için Hyper-V'de yapılan geliştirmeler, Windows 9'da müzik ve video çalmada kullanılan özel amaçlı işletim sistemleriyle daha iyi çalışabilir (bir sanal makineyi çalışırken farklı bir konuma taşıyabilmek gibi).

  Akla gelen bir soru ise Windows 9'un sadece 64-bitsürümünün mü bulunuacağı. Ancak cevap, PC'lerde bulunacak çiplere göre değişiyor. ARM, şu an 32-bit ve 64-bit ARM çipleri çıksa bile Microsoft, Windows 8'li tabletlerle uyumluluğu korumak isteyebilir. Netbook'lar popülerliğini sürdürürse, Intel 64-bit Atom sistemleri düşünse de, mevcut 32-bit PC'leri desteklemek bakımından bir baskı olacaktır.

  Silverlight'ın Web uygulamalarının elinde öldüğü dedikodularına rağmen, Silverlight ve .NET uygulamalarının Metro uygulamalarının kalbinde kullandığı XAMLarayüzü dili, CSS, HTML5 ve JavaScript kadar önemli.

  Windows Phone da XAML kullanıyor ve aynı uygulama, Silverlight'ta Metro üzerinde ve Windows Phone üzerinde kod üzerinde küçük değişikliklerle çalışabiliyor. Peki Microsoft, biribirine benzer programlama modelleri destekleyen, ikisi de 1GHZ ARM işlemcisine sahip, ancak aslında aynı uygulamaları çalıştırmayan işletim sistemlerine sahip olmak istiyor mu?

  Microsoft, bu seneki Worldwide Partner Conference'da birleştirilmiş bir işletim sisteminin ipucunu verdi.

  Windows Phone ve Windows 9'un tamamen aynı arayüze sahip olmasını bekleniyor, fakat Windows'u basitleştirme ve Metro uygulamalarını daha önemli hale getirme trendi devam ederse, Windows Phone ve Windows 9, aynı işletim sistemi haline gelebilir.

  WinRT ise, Windows uygulamaları geliştirmede önemli bir temizlik sunacak. Bir uygulama, bir işi arka planda yapmaya başlamadan önce onu bitirmek için sadece 50 milisaniyesi olacak. Uygulamalar çalışmadığında ve ekranda görünmediğinde dondurulabilecek. Bu özelliğin Windows 9'da önemli bir hale gelmesi muhtemel. WinRT aynı zamanda geliştiricilerin de işini kolaylaştıracak.
   


Sayfayı Paylaş