2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 12 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Tarihi

  2014 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi doluyor. Ve bununla birlikte yeni Cumhurbaşkanı ilk defa halk oylaması ile seçilecek.

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun 10 Ağustos, ikinci turunu ise 24 Ağustos günleri yapılacağını açıkladı.

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Birinci tur ile ikinci tur arasında 15 günlük, iki haftalık bir süre var. Bu süreyi öngördük, buna göre seçim takvimini belirledik" şeklinde açıklamada bulundu.

  Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak. Yurt dışında 500’den fazla seçmeni olan ülkelerde yaşayan vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı seçimi için 31 Temmuz, 01-02-03 Ağustos tarihlerinde oy kullanacak. Yurt dışı seçmen çalışmasında oy kullanabilecek ülke sayısının 60 civarında olduğu öğrenildi.

  YSK, önümüzdeki dönemde 3-4 seçim olabilecekmiş gibi hazırlıklarını yapıyor. Alınan bilgiye göre, YSK seçimde kullanılacak kağıt, paravan gibi ihtiyaçlarını önümüzdeki dönemde 3-4 seçim yapabilecek şekilde tedarik ediyor.
   


Sayfayı Paylaş