2013 İlkbahar, Yaz trendleri

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 30 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2013 ilkbahar/Yaz Modası,
  İlkbahar,Yaz trendleri 2013,
  2013 İlkbahar,Yaz Moda Trendleri,

  2013'ün modası belirlendi
  Paris'den Nelly Rodi Trendlab firması ile 2013 yılının moda renkleri, trendleri ve aksesuarları hakkında röportajı sizlerle paylaşmak istiyorum;

  temamız "Over the Canyon" yani "Kanyon Üstünde" de size kanyonu hatırlatacak altın, haki ve toprak renkleri kullanılacak. Pelerin şeklinde mantolar, kemerli paltolarda terekota renkleri, turuncu-kahve deriler, kurak toprakların, kurumuş çamurların renkleri ve dokuları yer alacak.
  Kumaşların doğal ve yumuşak hallerini kullanılacağı giysilerde kırmızı, hardal, turuncu kahverengi deriler, üzerine vernik atılmışçasına oldukça parlak olacak.

  Büyük palmiye ağaçlarından da esinlenilen temada, yenmiş, ısırılmış ağaç yaprakları gibi eskitilmiş yıpranmış kumaşlar olacak. Giysilere artı olarak tüylü, deri kolye ve aksesuarlar takılacak.

  Elbiselerde lüks görünümlü ajurlar olup elbiseler sanki 2. bir bedenmiş gibi vücudu saracak. Tona ton çalışılan elbiselerde örgüler, makromeler, delikli güderiler, lazer kesikler, desenler, ponponlar ve minik aynalar eklenecek.
  Fular etkisi 2013'te desen olarak değil fuları sanki giysilere yapıştırmış gibi dış kenarları görülecek şekilde tasarlanacak. Gömleklerde Tunus yakalar, pantolonlarda şalvar etkileri olacak.

  Toparlamak gerekirse kanyonda yaşamış gibi kirli, kumlu, eskitilmiş bir görünüm göreceğiz.

  [​IMG]
  Kaynak: KadınveKadın.net
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  2013 İlkbahar-Yaz trendleri
  Cotton Incorporated ve Cotton Council International İstanbul’da 1 Kasım 2011 tarihinde Türk tekstil ve hazırgiyim sektöründen 130’dan fazla yöneticiye 2013 İlkbahar-Yaz sezonunun kumaş, renk ve siluet trendleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Türk tekstil ve hazır giyim endüstrisi ile alım ofislerinden üst düzey yönetici ve tasarımcılarının izlediği sunum, Cotton Incorported Uzman Trend Analisti Rachel Crumbley tarafından yapıldı.

  5 ana grupta toplanan trendler ve içerikleri şöyle: Space Age-Uzay Çağı, Humble Conservation-Mütevazi Muhabbet, Reckless -Umursamaz, Absence- Yokluk ve Hacktivism – Sanal Korsanlık.

  1.UZAY ÇAĞI
  Renk: Parlayan altın renginin aydınlattığı havai mavi ve buğulu grilerin paleti. Dünyamızın hem yakındaki hem de uzaktaki gizem ve mucizeleri hatırlatan uzaya dair derin bir araştırma. Menekşe ve can göbeği bumodern renk fantazisini sayısallaştırırken derin mavi

  ve kömür grisi bizi yeryüzüne geri çekiyor. Trend: Gökyüzü dünyası ile kucaklaştığımızda uzaydaki entellektüel yolculuğumuz başlıyor. İlham, yaratıcı outlet olan sesin, rüzgarın gücünden ve diğer doğal medyadan esinleniyor.Hologram moda şovları, kanvasa basılmış sesler ve her türlü veri görselleştirmeleri kişisel kimlikler arasındaki düşünürleri

  canlandırıyor. Keşf ilerledikçe en ilginç gezegenlerin bazıların ilk yakından bakma fırsatı verirken bu bakir manzara taze ilham perimiz oluveriyor.

  2. MÜTEVAZİ MUHABBET
  Renk: Yumuşak sarıların ve kadife çiçeği rengi spektrumunun yanından ışıldayan gür yeşillerin taze paleti. Bu değişen palet bizim doğal güzellikve bolluğu koruma ihtiyacımızı görsel olarak uyarıyor. Çiy damlası pembesi ve tam buğday rengi doğada tatlı olan herşeyi ve bunların hayatımızdaki tuhaf fakat psikolojik etkisini çağrıştırıyor. Trend: Yenilik gezegenimizin değiştiği kadar çabuk değişiyor mu? Kendimizi ve çevremizi korumaya çabalarken muhafazakarlılık iki anlam kazanıyor. Güneşsiz tarım, hızlı kuruyan beton veya fonksiyonel sanat da olsa temel unsur olarak yenilikle kombine edilmiş kendi bütünlüğümüz odakta kalıyor. İlkel hayatta kalma tekniklerimiz modern günlerin gelişmelerine uyarlandıkça daha nazik varlıklara dönüşüyoruz.

  3. UMURSAMAZ
  Renk: İçimizdeki karanlık anları kucaklamamıza bizi sessizce zorlayan gizemli bir hikaye. Kan kırmızı, port ve yanık boz tutkuyu davet ederken bataklık ve zengin toprak hepimizin içindeki temel yok oluş duygusunu sembolize ediyor. Bu yasak yanı kucaklayınca duygularımız dışarıya içsel hatta katartik şekilde çıkıyor.Trend: Kısa süren umursamaz ve iç kırılganlık anları kucakladığımızda yıkım eğilimimizi ve gözlemci olmanın getirdiği tüm bunları koruma çekiciliğini kabul ederek insan aklında kazıya başlıyoruz. Bu evrensel olarak dehşet verici meraklar müthiş şeyler ve tecrübelere itici güç olabilir çünkü kıyıda yaşamak daha derin sezgisel bilinci ve büyütülmüş var olmayı teşvik etmekte.

  4. YOKLUK
  Renk: Sezonsal gereksinimde tavizsiz açık ve tazeleyici bir hikaye. Doku ve derinlikle zenginlestirince etkisi güçlenen renklerin dokununuşu. Parıldayan beyazdaki, gri ve kum rengindeki dalgalı serinlik yumuşak latte ve krem renginin habercisi. Merak katmanları ile

  dolu sessiz, seyreltilmiş bir renk hikayesi. Trend: “Hayatın Temelleri”: daha organik, minimal var olma kaotik hayatımızı menteşelerinden çıkarırken tecrübe arka koltuğa oturuyor. Dikkatin dağılmaması güzelliğin, tasarım ve alanların gerçekliğine

  odaklanmamızı mümkün kılıyor. Sessiz ve bastırılmış peyzaj ve ortamlar bize gerçek varoluş ve alan hissi verirken tasarımın esaslarına dalarak resmi tören yapmadan etki oluşturma zamanı geliyor.

  5.SANAL KORSANLIK
  Renk: Adetlere geleneklerden esinlenmiş havası bile veren palette yeni genetik oluşturmak. Sisli yeşilde batan ateşli kırmızılar canlanmış koyu mavi arkaplanında küskün duruyor. Şeker pembesi ve açık cam göbeği kırmızı altına neşeli bir çekicilik katıyor. Çağdaş

  yorumları teşvik eden yenilikçi bir palet. Trend: Geleneği döverek, kimlik oluşturmak ve alışılmadık mekan ve çıkış noktaları sayesinde yenilikçi iş modelleri benimsemek. Bugünün başarılı işleri açık platformlar oluştururken, daha da önemlisi, ürün ve tüketici arasında diyalog oluşturuyor. Bu sayede bizler insan haklarından halk yığınları için tasarım yapmaya açıldığımızda en parlak ve en devrim niteliğindeki fikirlerden güven alıyoruz.

  KUMAŞLAR
  Space Age - Uzay Çağı: 1. Cesurca renklendirilmiş ve abartlı şantuklar içeren örgüler parıldama etkisi meydana getiriyor. 2. Baskı ve lazer kesimler gökyüzüne ait desenler ortaya çıkarıyor. 3. Pamuk dimi ve ince ipek çizgiler beklenmedik yapıda ard arda sıralanıyor.

  Humble Conservation - Mütevazi Muhabbet: 1. Pamuklu örgülerde hafif ve çift taraflı opsiyonlar. 2. Pamuk/poliamid gömlekliklerde yansıtıcı görünüm ortaya çıkaran tonal baskılar. 3. Pamuk satenlere mum kaplama. Reckless – Umursamaz: 1. Dökümlü dokumalarda pamuk/ ipek karışımlar. 2. Hassas bayan giyim kumaşlarında dikilmemiş kenarlar. 3. Dantelde gazelenmiş efekti. Absence – Yokluk: 1. İki iplikte abartılmış dokusal

  efektler. 2. Pamuklu dokumalarda ince ve kalın iplikler kontrast doku oluşturuyor. 3. Doğal, ağartılmamış iplikler denime taze görünüm kazandırıyor. Hacktivism - Sanal Korsanlık: 1. Erkekteki klasik çizgili pamuk gömleği kesme kumaşlar güncelliyor. 2. Karışık çiçek

  baskılar yıkanmış denimi bir adım ileri götürüyor. 3. Trikodaki rib örgülere yapılan ağartma boyut vurgusu yapıyor.
   

Sayfayı Paylaş