2013 Dünyanın En Sıcak Yılı Olacak

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Dünyanın en sıcak yılı geliyor
  2013'ün dünyanın en sıcak yıllarından biri olması bekleniyor, 2013 dünya ısı rekoru, 2013 dünya sıcaklık rekoru, 2013 küresel ısınma

  İTÜ Afet Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, 2013′ün dünyanın en sıcak yıllarından biri olmasının beklendiğini belirtti.

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Güneş’teki aktiviteler sırasında açığa çıkan enerjinin, alçak yörüngeli uyduların yükseklik kaybına, yörünge değiştirmesine ve Güneş’teki fırtınanın şiddetine göre uyduların yörüngelerinde ve işlevlerinde problemlere neden olduğunu söyledi.
  Güneş olaylarının teknolojik sistemlere yapacağı etkilerin, milyonlarca dolar ekonomik zarara neden olduğunun bilindiğine değinen Kadıoğlu, ”Güneş aktiviteleri, uyduları, haberleşmeyi, elektrik ve yüksek enerji hatlarını etkiler. Bu etkiler, Dünya’nın kuzeyindeki ülkelerde daha fazla görülür” dedi. Şu an gelişmiş ülkelerin meteoroloji ve afet yönetimi uzmanları 2013 Mart’ı için hazırlıklar yapıyor” diye konuştu.

  "2013′te maksimum olacak"

  Güneş fırtınalarının, son 11 yıllık periyot sonunda, 2013 yılının ortalarına doğru maksimum olmasının beklendiğini vurgulayan Kadıoğlu, şöyle devam etti:

  ” Güneş lekelerindeki artışlar 2013′te tepe noktasına ulaşacak. Buna küresel ısınma ve El Nino’yu da eklersek 2013′ün dünyanın en sıcak yıllarından biri olması bekleniyor. Dolayısıyla küresel ısınma, El Nino ve Güneş’teki etkinliklerin de devreye girmesiyle 2013′ün 2010′a göre daha fazla sıcak olacağı tahmin ediliyor.”

  Kaynak: HaberMolası
   


Sayfayı Paylaş