2013 Askerlik Celp Dönemleri

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 28 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  1993 Doğumlu Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri
  Askerlik Celp Dönemleri 2013

  2013 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri
  2013 Yılında Silah Altına Askere Alınacak 1993 doğumlu kardeşlerimizi bilgilendirmek için biraz araştırma yaptım yazının devamında detaylı bir şekilde anlattım umarım 1993 doğumlu askere gidecek olan kardeşlerimize faydalı bir döküman olur yazıyı okudukdan sonra aklına takılan bir şey olursa lütfen çekinmeden konunun altındaki cevap bölümünü kullanarak bize sorabilirsiniz elimizden geldikçe bilgimiz dahilinde araştırarak siz 1993 doğumlu 2013′de askere gidecek olan kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışırız, lafı fazla uzatmadan konuya girelim buyrun yazının devamını okuyun. 1993 askerlik sorgulama

  – 1993 doğumlu ve 2012 yılında askere gideceklerle ilgili birkaç hususu belirtelim.
  - 1993 doğumluların askerlikle ilgili yükümlülükleri 01.01.2012 tarihi itibarı ile başlayacaktır.
  - 1993 doğumlular 2012 yılında muayenelerini olacak ve 2013 yılında askere gideceklerdir.

  İLK YOKLAMA
  - Bu yıl askerlik çağına girenlerin yani 1993 doğumluların nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilir.
  - Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa veya kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 15 Mayıs tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

  SON YOKLAMA
  Askerlik şubeniz; 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasındaki herhangi bir günde sizi yoklamaya davet eden “Son Yoklama Çağrı Tebligatı”nı adresinize gönderecektir.
  Herhangi bir nedenle, çağrı tebligatı elinize ulaşmasa dahi; bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir.
  Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bu tebligat ile birlikte bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.

  Son Yoklama Gününden Önce
  Verem savaş dispanserine giderek, verem taraması yaptırıp sonuç belgesini alınız.

  Son Yoklamaya Gelirken
  Nüfus hüviyet cüzdanınızı,
  2 adet fotoğrafınızı,
  Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisini,
  Verem savaş taraması sonuç belgesi
  Meslek veya sanatınıza ait belgeleri,
  Sporcu lisansınızı,
  Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisini
  mutlaka yanınızda bulundurunuz.

  Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

  Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak veya hastanede bulunuyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

  Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırabilirsiniz ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. Bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz.

  Askerlikle ilgili önemli değişiklerin olması gündemde olduğundan diğer bilgiler netleştikçe bu sayfada yer alacaktır.​

  1993 Doğumlu Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri ile ilgili bilgileri www.asal.msb.gov.tr adresinden daha güncel olarak ulaşabilirsiniz.​

  Kaynak: marmaragundem

  2013 Askerlik Celp Dönemleri Hakkında
   


Sayfayı Paylaş